Bývalé císařské letní sídlo v Zákupech přináší svým návštěvníkům každoročně plno novinek. Ti to správě státního zámku oplácejí velkým zájmem o památku. Od minulého týdne je navíc jisté, že dlouho připravovaná rekonstrukce zchátralého hospodářského dvora může oficiálně začít, ministr kultury podepsal převod 95milionové dotace z evropských fondů, která by měla drtivou většinu plánovaných nákladů pokrýt.

„Nepředstavujte si to ale tak, že by se příští týden začalo stavět,“ podotýká mluvčí Národního památkového ústavu Jan Cieslar. Jako první přijdou na řadu výběrová řízení. „Nyní se bude shánět administrátor zakázky a generální dodavatel,“ doplňuje kastelán Petr Weiss.

VÝSTAVA O RAJZOVÁNÍ HABSBURKŮ

Po obnově jižního křídla hospodářského dvora se tyto prostory stanou zázemím zbrusu nové expozice Cestování za Habsburků, umístěna bude v bývalých konírnách. Ve druhém rekonstruovaném poschodí vznikne pro změnu expozice Zapomenuté zámky mapující památkové objekty, které v současnosti nejsou přístupné veřejnosti, případně z různých důvodů ve 20. století zcela zanikly. Projekt počítá s celkovým rozpočtem převyšujícím částku 117 milionů korun.

„Naše největší příspěvková organizace, Národní památkový ústav, si připsala pozoruhodný úspěch se žádostí o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Podpoří z něj rekonstrukce státních zámků Uherčice, Zákupy, Telč a státního hradu Karlštejn,“ uvádí ministr kultury v demisi Ilja Šmíd s tím, že celkový rozpočet těchto projektů přesahuje 530 milionů korun.

MÍSTO MONARCHY PŘIJEL PRVNÍ PREZIDENT

Zákupy si státní peníze zaslouží. Už jen proto, že zdejší akce si oblíbily tisíce návštěvníků z blízkého okolí i z daleka. „Květen se návštěvností pohybuje na úrovni letních měsíců,“ těší kastelána Petra Weisse.

Během uplynulého víkendu se zde konaly tradiční Císařské slavnosti a velkou letošní změnou oproti zavedenému programu byla návštěva státníka mezi „prostým lidem“. V duchu celoročních oslav sta let od vzniku republiky nepřijel tentokrát František Josef, ale první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Žádné velké vášně to ale mezi monarchisty nevyvolalo.

Mimo přípravy na rozsáhlou rekonstrukci hospodářského dvora zbývá správcům zámku Zákupy stále čas na přinášení novinek. V posledních letech se doslova roztrhl pytel s různými speciálními prohlídkami a novými tematickými okruhy po areálu. „Jezdím sem pravidelně s dětmi, nyní i s vnoučaty. Musím říct, že pozoruji ten rozdíl. S nadsázkou tu byl dlouhá léta nejzajímavější ten medvěd, líbí se mi, jak se areál našeho zámku postupně mění,“ říká Alena Poslová z České Lípy.

A podle velké návštěvnosti zřejmě není sama, kdo snahy o ozvláštnění dříve poměrně konzervativní památky vítá. „Bylo by krásné, kdyby tomu tak opravdu bylo,“ praví skromně kastelán Weiss.

KOUPELNA PANA NADLESNÍHO

Už na podzim se mohou návštěvníci těšit na další velkou novinku, podobně jako Masarykův příjezd na slavnosti bude věnovaná oslavě století republiky. Na říjen se chystá otevření prohlídek původního bytu lesního správce, který do Zákup nastoupil po předání zámku do rukou nově vzniklého státu. Zájemci budou moci například vyhodnotit, kam se za sto let posunul standard v oblasti osobní hygieny. Součástí prohlídek totiž bude i dochovaná osobní koupelna.