Asociace už podle něj zahájila přípravy. Ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny projekt zpochybnily. Na trhu není podle nich pro novou pojišťovnu místo.

"Nůžky mezi úhradami pro fakultní a krajské nemocnice se stále rozevírají a my nevidíme jinou cestu, jak se tomu bránit," uvedl Hašek. Hejtmanům se nelíbí rozdíly v úhradách stejných výkonů, kdy pojišťovny za stejný zákrok v krajské nemocnici platí třeba 25.000 korun, ale fakultní nemocnici i o 10.000 korun víc. Krajská pojišťovna by měla nastolit stejné podmínky pro všechny, o což podle Haška kraje usilují marně tři roky.

"V současné době je na českém trhu žádoucí naopak počet pojišťoven snížit," řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Kraje by se podle něj měly spíše zamyslet nad efektivitou financování svých nemocnic, nikoli nad tím, jak neúčelně utrácet peníze navyšováním administrativy.

Zřízení pojišťovny předpokládá podle zákona minimální kapitál 50 milionů korun a 50.000 pojištěnců, do dvou let jich pojišťovna musí mít 100.000. "Čtrnáct krajů jistě dokáže dát kapitál i takové množství pojištěnců dohromady," soudí Hašek. Komplikaci vidí v legislativě, zřizovatel zdravotnického zařízení nemůže zároveň mít pojišťovnu. "Věřím, že se nám to ale podaří vyřešit tak, aby vše bylo v souladu se zákonem," dodal.

"Zákon to umožňuje, ale smysl to nemá, zvlášť když se teprve diskutuje o podobě pojišťovenského trhu," řekl ČTK viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Připomněl pokus Prostějova o založení společné zdravotní pojišťovny s tamní nemocnicí, který skončil krachem.

"Myslím, že dostatečně odstrašujícím příkladem je Zdravotní pojišťovna Média, které se nepodařilo získat potřebné počty pojištěnců," doplnil prezident svazu Jaromír Gajdáček. S náborem bude podle něj problém i proto, že schválená reformní novela dovoluje přestup pojištěnců k jiné pojišťovně jen jednou za rok, dosud ji mohli měnit každé čtvrtletí. Podle Gajdáčka půjde v projektu jen o plýtvání penězi zdravotního pojištění. "Kraje si nepolepší, nemohou si přihrávat peníze pro svá zařízení," dodal.

Nová pojišťovna by podle Haška měla být konkurencí VZP i dalších pojišťoven. Hejtmani věří tomu, že může být silná. "V krajích žije deset milionů lidí," uvedl. Bez ohledu na záměr zřídit pojišťovnu pokračují jednání asociace s pojišťovnami o restrukturalizaci péče. Asociace krajských nemocnic jedná s ministerstvem o úhradové vyhlášce.