Českolipané mají výběr široký, dohromady kandiduje 14 subjektů. „Já se v tom nevyznám a už toho mám po pravdě dost,“ konstatuje Pavel Drobný na náměstí Edvarda Beneše, kde je tradiční „hnízdo“ předvolebních stánků. „Všechny ty názvy jsou podobné a přijde mi, že všichni slibují to samé,“ směje se zatím nerozhodnutý volič. Na ploše náměstí v tu chvíli „operují“ hned tři různé strany a hnutí.

PODOBNÉ NÁZVY

Prostor k omylu skutečně je. PRO Českou Lípu, PRO 2016, Živá Lípa, Lípa jinak - tak se jmenují koalice a hnutí, z nichž polovina investuje do vývěsek a billboardů opravdu masivně, druhá už méně.

Konzervativnější voliči se mohou obrátit ke kandidátkám takzvaných tradičních stran. ANO, komunisté, SPD, Svobodní, Zemanovci a Piráti budou soupeřit se současně vládnoucí ČSSD a ODS. Z ostatních celostátních stran podporuje KDU-ČSL už zmíněné hnutí PRO Českou Lípu, za Živou Lípou pak stojí Starostové. V koalici se Soukromníky kandidují Nezávislí (NaS) a poslední nezmíněnou stranou jsou Národní socialisté. Vybere si každý.

„Já budu letos určitě kroužkovat. Pro mě zajímavé kandidáty si rozebralo více stran,“ podotýká mladý volič z České Lípy Pavel Koláček. Při minulých volbách byla účast poměrně nízká, necelých třicet procent. To je pro kandidáty zajímavé, protože potřebují „umluvit“ celkem malé množství lidí.

V některých případech jich posledně nebyla ani tisícovka. Díky volebnímu systému znamená nižší účast také snazší možnost „přeskočit“ kolegy na vyšších příčkách kandidátky. Návod, jak se v džungli 327 jmen orientovat, není jednoznačný. Pomoci mohou programy zveřejňované na sociálních sítích a internetových stránkách kandidátů.

Málokdo vynechá možnost vyjádřit se k nejpalčivějším tématům, které město trápí. Pro jednoho je tématem nevyhovující divadlo či absence venkovního koupaliště, jinému vadí příliv zahraničních pracovníků do místních montoven nebo fakt, že se za jízdu MHD platí.

Většina relevantních stran má program přehledně rozdělen do kapitol a valná část letos naplno zapojila módní internetová videa. Ta jsou zrádná v tom, že při přípravě snadno vznikne dojem, že to zvládne každý, a tak případní diváci nejsou mnohdy ušetřeni trhaných a roztřesených záběrů nebo nesrozumitelného zvuku. Ale snaha se jim upřít nedá. Naproti tomu například Národní socialisté svůj program zřejmě pečlivě ukrývají.

Česká Lípa disponuje zhruba sedmisetmilionovým ročním příjmem ze státního rozpočtu a téměř nemá dluhy, asi polovinu rozpočtu přitom tvoří mandatorní výdaje. Prostor naplnit předvolební sliby tu tedy je.