Podnik počítá s dalším zvýšením výroby baterií pro osobní a nákladní vozy až na 14 milionů kusů za rok, což ve srovnání s loňskou produkcí představuje nárůst o více než polovinu. Nová pracovní místa to však nepřinese, výroba bude totiž automatizovaná, jak vyplývá z informačního systému EIA.

Počítají s propouštěním

Podnik, který loni v listopadu zaměstnával zhruba 700 lidí, naopak počítá s propouštěním, které se dotkne hlavně administrativy. Stav zaměstnanců by se měl podle záměru snížit na 670. Důvodem je přesun části administrativy, která slouží pro všechny evropské pobočky, do Bratislavy, uvádí zpráva firmy.

Pro Českou Lípu není další ztráta pracovních míst dobrou zprávou, region má už dnes v kraji nejvyšší nezaměstnanost. Podle krajského analytika úřadu práce Petra Malkovského bylo na konci ledna na Českolipsku bez práce téměř 6,5 tisíce lidí a míra nezaměstnanosti vzrostla na 11,7 procenta. Na každé volné místo připadalo 16 nezaměstnaných.

Dubicí projede více náklaďáků

Zvýšení výroby autobaterií o více než polovinu bude podmíněno zvýšením objemu tavení olova, z něhož se vyrábějí elektrody. V současné době umožňuje integrované povolení zpracovávat ročně až 110 tisíc tun olova, firma ho chce v budoucnu tavit ročně až 170 tisíc tun.

Zvýšení výroby bude také znamenat větší dopravní zátěž. Ze současných 70 nákladních automobilů, které denně Dubickou ulicí projíždějí do firmy nebo z ní, se doprava zvýší na sto kamionů denně. Rozšíření plánuje firma na letošní a příští rok.

Autobaterie byla založena v roce 1992 jako dceřiná společnost německé firmy VB Autobaterie v Hannoveru. V roce 1992 koupila německá firma státní podnik Akucel v České Lípě a postupně do jeho modernizace a rozvoje investovala téměř miliardu korun. Od listopadu 2002 je společnost Autobaterie součástí skupiny Johnson Controls, která divizi na výrobu autobaterií koupila od německé společnosti Varta.