Jak uvedl ředitel ČSAD Semily Tomáš Roubiček, autobus má plnou výbavu a je úplně bezbariérový. Díky plošině do něj mohou nastupovat i vozíčkáři. „Bude jezdit na linkách 202, 203 a 207. Nahradí tak poslední šestnáct let starou Karosu,“ upřesnil.

„Lidé volali po dalších nízkopodlažních autobusech, dopravce jim takto vyhověl,“ poznamenala starostka Hana Moudrá.

Cestující vyhledávají informace o IDOL

Pozornost vyvolává i nový systém IDOL. Přímo v novém autobusu mohli lidé vyplnit žádost o novou bezkontaktní čipovou kartu opuscard. Díky ní mohou cestovat celým krajem na jediný doklad.

IDOL přináší také novinku – časové jízdné – které využijí zejména ti, kdo jezdí každý den do školy nebo do zaměstnání. Jak připomněl Tomáš Roubiček, v České Lípě už vydali dva tisíce těchto karet.

Časové jízdné si mohou cestující zakoupit na svoji opuscard na určitou dobu a to zatím jako sedmidenní nebo třicetidenní časové jízdné. Může pak jezdit neomezeně jak MHD, příměstským autobusem či vlakem mezi zvolenými zónami.

Podle Petra Prokeše, ředitele společnosti KORID LK, spol.s.r.o, která je koordinátorem dopravy Libereckého kraje, je právě časové jízdné jednou z několika možností jak správně využívat výhod IDOLu. „Domnívám se, že časovým jízdným nabídneme cestujícím novu možnost jak jednoduše a úsporně cestovat různými prostředky podle toho, jak to vyhovuje právě jim. Zcela jistě si každý najde v IDOLu tu výhodu, která bude vyhovovat právě jemu,“ dodal Petr Prokeš. Na webových stránkách IDOLu www.iidol.cz si mohou cestující jednoduše vypočítat pomocí tarifního počítadla finanční úsporu podle zvolené relace.

Ti, co nevyužijí časové jízdné může jim nová opuscard sloužit jako elektronická peněženka. Její majitel si na ni může vložit finanční hotovost a tu čerpat při cestování. Vklady lze provést na předprodeji zapojených dopravců, u řidičů příměstské autobusové dopravy nebo na obsazených stanicích ČD označených logem IDOL.