Nový autobusový terminál před mimoňským vlakovým nádražím dostal zelenou. Prozatím jen na papíře ve formě stavebního povolení. Brzké zahájení výstavby a riziko zvýšení provozu v zastavěné čtvrti zastupitelstvo města ale odmítá. Stavební povolení slouží dle místostarosty čistě k ochraně okolních pozemků.

Lepší spojení autobusové a vlakové dopravy zní lákavě. „Líbí se mi to, dává to smysl. Jen si nedokážu představit, kudy by autobusy jezdily,“ řekl obyvatel Mimoně Matěj Kadlečík. I další místní se obávají přesunu dopravy ze současného místa na okraji města. „Pokud by se teď postavil, zvýšil by se provoz jak v nejbližším okolí, tak i v centru města,“ upozornil bývalý mimoňský zastupitel Petr Král.

Město se brání, stavební povolení prý neznamená okamžité zahájení výstavby. „Spekulace o přesunu jsou jen názor jednoho občana. Tím povolením jsme prostor zablokovali, aby byl k dispozici do budoucna. Musí existovat možnost, aby tam autobusy zastavovaly a otáčely se,“ uvedl místostarosta Stanislav Baloun.

Zároveň vyvrací, že by se případným přesunem nádraží automaticky zvýšil provoz. „Máme zadanou dopravní studii, která by napojila terminál na obchvat. Autobusy by se tak centru vyhnuly,“ dodal místostarosta. Termín začátku budování zmíněného obchvatu je ale zatím v nedohlednu.

Plány na přiblížení dvou druhů veřejné dopravy souvisí dle města také s dotacemi. Podle pravidel nesmí být dotovány současně paralelní spoje. „Protože chce Liberecký kraj zvýšit počet rychlíků na trati, hrozí, že některé autobusy skončí v Mimoni a lidé si budou muset přesednout na vlak,“ vysvětlilo vedení města. Zastupitelé mohou také se zablokovanými pozemky lépe vyjednávat s firmou ČEZ, která sem chce přesunout trafostanici.

Vedení města nechce případný přesun podrobněji komentovat. „Nezabíhejme víc do toho. Když někdo bude chtít současné nádraží zrušit, tak ať ho zruší. Je to věc budoucího zastupitelstva,“ uzavřel místostarosta. Možnost, že by autobusy začaly zajíždět k vlakovému nádraží, aniž by byl hotový obchvat s příslušnou infrastrukturou, tak teoreticky existuje.

Marek Jungwirth