Ti, co čekají na dotace v České Lípě, mohou jásat. Původně měli zastupitelé o jejich žádostech hlasovat tuto středu, poté, co ani neschválili program schůze, své jejich jednání odložili. Původně to vypadalo, že se další schůze bude konat nejdříve až za tři týdny. Nakonec se zástupci města domluvili na dřívějším termínu 2. dubna.

V tento den budou zastupitelé schvalovat udělování příspěvků z dotačního programu města za zhruba 30 milionů korun. I když není jistě, že žadatelé dotaci skutečně dostanou, velká část z nich potřebuje alespoň znát rozhodnutí města pro své další plánování.

„Mrzí mě to, letos se nám podařilo dotáhnout dotace k hlasování včas. A jen kvůli politikaření budou muset všichni žadatelé počkat,“ říká zastupitel a radní Jan Rubický (Uděláme pořádek v České Lípě). Starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD) je optimističtější. „Dotace Česká Lípa přiděluje celý rok. My jsme to letos chtěli mít co nejdřív, ale stále to budeme mít o měsíc dřív než v loňském roce,“ říká starostka.

I letos jsou mezi žadateli tradičně místní sportovní kluby, kulturní spolky a další zájmová sdružení. Ty se sebou většinou nesou kladné posudky hodnotících komisí. Opět nechybějí žadatelé o příspěvek na renovaci fasády, oken nebo střech svého domu v městské památkové zóně. Ti si letos požádali dohromady o dva miliony. Budou se ale zřejmě muset uskrovnit, Lípa na tyto účely vyhradila „jen“ milion.

Mnohem velkorysejší bylo město v oblasti podpory sociálních služeb. Zde vyčlenilo ze svého rozpočtu deset milionů korun. Provozovatelé sociálních služeb ale byli relativně skromní, do tohoto programu se přihlásilo 29 subjektů, které si požádaly jen o sedm milionů. Členové dotačního výboru navrhují podpořit všechny žádosti v plné výši.

To sportovci, ti jsou „hladovější“. Ve více kategoriích se kluby i jednotlivci ucházejí o souhrnnou podporu ve výši necelých třinácti milionů korun. Město ale nabízí deset a půl, komise proto velkou část žádostí navrhla pokrátit. Konečně dočkat by se mohl i provozovatel veřejného akvária v OD Banco Petr Jasanský, jehož opětovná žádost o podporu by měla zvláštní jednání českolipských zastupitelů uzavřít.

Pokud dotyční poslední návrh podpoří, mohou se na pravidelné návštěvy vylepšeného světa ryb začít těšit zejména školní a předškolní děti. Výměnou za každoroční podporu zajímavé atrakce ve výši 400 000 tisíc korun, chce město volný vstup pro žáky svých školních zařízení. Dohoda by měla pro začátek platit čtyři roky.

Příliš možností, jak rychle navázat na předčasně ukončené středeční zasedání, českolipští zastupitelé neměli. Celý proces od svolání schůze trvá obvykle tři týdny. Tentokrát se ale sejdou už za deset dnů od včerejšího oznámení nové schůze, byť lehce zkrácené. Závažným důvodem byly body týkající se dotací pro širokou škálu potenciálních příjemců. O nové dopravní společnosti města nebo koupě Kounicova domu budou zastupitelé jednat na další schůzi. Ta by se měla uskutečnit v polovině dubna.