VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autorky šperků se spojily. Jako skupina „Natělo“ sbírají ocenění

Nový Bor - Projektová manažerka, důchodkyně, učitelka na umělecké škole, začínající galeristka a majitelka obchodu s korálky…

10.5.2013
SDÍLEJ:

Výtvarná skupina NATĚLO vznikla na konci roku 2012 se záměrem společné presentace a prodeje originálních skleněných šperků.Foto: Deník

Pět žen různých povolání a různého věku z Novoborska se spojilo kvůli svému koníčku výrobě šperků a bižuterie i uměleckému zpracování stříbra a drahých kamenů.

Všechno začalo v loňském roce. Majitelka novoborského obchodu s korálky Anna Mikešová oslovila své zákaznice s nápadem uspořádat společnou výstavu. „Konala se v průběhu mezinárodního sklářského sympozia, nesla název Na tělo a sešlo se na ní celkem deset autorek. Z nich se vyprofilovala pětice, která se rozhodla, že bude dál spolupracovat," popisuje začátky Anna Mikešová.

Tak vznikla výtvarná skupina, která si podle výstavy, jež je spojila dohromady, dala lehce upravený název „Natělo". „Úspěch z první společné akce se stal podnětem a motivací pro další spolupráci," potvrzuje Anna Mikešová.

Pětice žen se od té doby schází a v rámci svých „dámských dýchánků" formuje představy o tvorbě a plánuje co dál. Za pár měsíců toho autorky šperků stihly dost.

Poprvé se jako výtvarná skupina Natělo představily na veletrhu cestovního ruchu EuroregionTour v Jablonci a hned získaly ocenění hospodářské komory, 1. místo v kategorii regionální produkt a suvenýr.

Teď se navíc poprvé jako výtvarná skupina představí také domácímu publiku. V sobotu odstartuje v turistickém infocentru v Novém Boru jejich výstava autorského šperku. „Ve třech místnostech se mohou návštěvníci blíže seznámit s naší prací a také nahlédnout do zákulisí, jak autorský šperk vzniká," upřesnila nejmladší členka skupiny Anna Mikešová.

Novoborská výstava ukáže vinuté perle Karolíny Kopřivové, skleněné šperky Anny Mikešové a Šárky Zikmundové, ručně tkané šperky z korálků od Evy Ranšové a umělecky zpracované šperky z drahých kovů, skla a kamenů od Bohdany Vydrové. Výstava potrvá až do 15. června. Týden předtím začne pro Natělo další společná akce expozici se představí také v městském muzeu v Mimoni.

Mezitím chtějí novoborské šperkařky, které spojuje i studium na sklářských školách v Novém Boru či Kamenickém Šenově, usilovat o to, aby pro své výrobky získaly značku Regionální produkt Máchův kraj a Lužické hory.

„Máme také sen, že si otevřeme vlastní prodejní galerii," dodává Anna Mikešová.

Skupina Natělo

Karolína Kopřivová - autorský šperk z vinutých perlí

Anna Mikešová - autorský šperk technikou coiling gizmo a kombinace materiálů

Eva Ranšová - technika ručního tkaní s korálky

Bohdana Vydrová - umělecké zpracování drahých kovů, skla a kamenů

Šárka Zikmundová - autorský šperk z hutně tvarovaných skleněných tyčí

- skupina vznikla v roce 2012

- získala ocenění na RegionTour

Autor: Michael Polák

10.5.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení