Zázemí pro velkolepé plesy, jazykovou školu i hotelové hosty představoval ještě na začátku roku 2003 barokní zámek v Zahrádkách. Osudová noc na konci ledna vše změnila. Několik dní a nocí bojovali hasiči nejen se stále vznikajícími ohnisky požáru, ale také s krutou zimou, nedostatkem vody a v neposlední řadě také s padajícími kusy sutě.

Ze strany majitele objektu od té doby slýcháme střídavě ponuré zkazky o chybějících financích na záchranu památky a nadějné zprávy o možném posunu k lepšímu. „Cílem je vytvořit tu regionální institut celoživotního vzdělávání Univerzity Karlovy,“ uvedl Deníku v srpnu 2015 Jan Podroužek z Ústavu jazykové odborné přípravy Univerzity Karlovy.

V tu chvíli probíhalo výběrové řízení na projektanta. Projekt měl být hotový do konce roku. „Když to dobře půjde, tak by celá rekonstrukce mohla v příštím roce začít,“ dodal tehdy Podroužek. „Univerzita Karlova i vzhledem k dlouhodobému nedostatečnému financování vysokého školství nemůže realizovat takto náročný projekt ze svého rozpočtu, bude žádat o případné finance i stát či vládu,“ uvedl během minulého týdne mluvčí univerzity Václav Hájek.

Nedávno zpracované interní analýzy navíc podle Hájka prokázaly, že výše případné investice na záchranu zámku bude astronomická. Uvádí částku okolo šesti set milionů korun. Existují sice další možnosti, například zapojení soukromého subjektu, ale ty se prý nakonec vždy ukázaly jako rizikové.

Zámek, ze kterého z větší části zbyly jen obvodové zdi, je při výjimečných příležitostech přístupný veřejnosti. V minulosti vlastník alespoň investoval do provizorního zastřešení objektu, takže se na něm tolik nepodepisují přírodní vlivy. Srovnání s tři roky vyhořelým Kounicovým domem v České Lípě, kde nic podobného doposud neproběhlo, je více než vypovídající.

Jak tehdy zahrádecký zámek vyhořel

Příčina požáru nebyla nikdy jednoznačně potvrzena, ale hasiči se přiklánějí k verzi, že se oheň rozšířil od elektrické přenosné svítilny bez ochranného skleněného krytu, umístěné v blízkosti hořlavé látky (například dřevěné obložení, rám dveří, část oděvu nebo izolační materiál).

K tomu, že měl požár naprosto zničující důsledky, přispěly i další faktory, zejména pozdní nahlášení požáru i třeskutý mráz, kvůli kterému zamrzl a praskl zámecký hydrant a hasiči museli zamrzající vodu velmi obtížně dovážet od Robečského potoka.

Průběh požáru ovlivnilo také zřícení zvonice, jež prorazila strop do velkého sálu a oheň se tím rozšířil i do druhého patra. Při likvidaci požáru se lehce zranili jeden profesionální a jeden dobrovolný hasič.