Čekat na sníh nebo strachovat se o to, kam uložit peněženku a kolik si s sebou vzít peněz, už lyžaři na Českolipsku v letošní sezóně nemusí. V Horním Podluží investovali více jak tři miliony do nových sněžných děl, mají jich tak k dispozici už šest. Díky tomu budou provozovatelé areálu schopní kompletně zasněžit sjezdovku za tři dny. Na Jedlové si zase přichystali pro lyžaře nové čipové karty, které budou lidem nahrazovat peníze. Nevyčerpané body vydrží lidem po celý rok.

Karty budou platit celý rok

„Kartu si lyžař nabije body, kterými může platit v celém areálu, na vleku, v baru. Protože areál provozujeme po celý rok, návštěvníci mohou platit čipovou kartou i v létě. Nevyčerpané body jim na kartě zůstanou. Až jim dojdou, zase si je na tu samou kartu dobijí,“ vysvětluje nový systém placení majitel Ski areálu Jedlová.

Tady během teplých měsíců pilně pracovali. Zrekonstruovali bar a sociální zařízení v dolní stanici vleku, rovněž postavili lanové centrum a zřídili půjčovnu koloběžek, aby návštěvníci měli vyžití v areálu po celý rok.

Nyní se ale už na Jedlové musí s investováním peněz umírnit. „Chtěl bych ještě postavit nový sedačkový vlek, ale budu muset počkat až na příští rok. V současnosti totiž ještě vyřizujeme povolení na stavbu osvětlení, aby návštěvníci mohli lyžovat i večer. Snad to do začátku sezóny stihneme,“ dodal majitel areálu s tím, že vedle toho ještě vyřizuje povolení na stavbu vodní nádrže, která by umožnila sjezdovku uměle zasněžovat.

Kromě nákupu sněžných děl pracovali v Horním Podluží také na dalších úpravách. To, co je trápí, jsou velké výdaje. „Vyměnili jsme nájemce v restauraci a budujeme bezpečnější výstupy u vleků. Na sněžná děla jsme si vzali úvěr, takže doufáme, že letos k nám zavítá hodně lyžařů, ať na tom nejsme tratní,“ poznamenal Karel Kopecký, starosta obce Horní Podluží, která ski areál vlastní. Kromě sjezdovek v areálu mají ještě oblíbenou lyžařskou školu nebo půjčovnu lyží.

Někdo nemá peníze, jinde se krade

Na běžnou údržbu se mimo sezónu zaměřili na Luži a na Práchni. Sjezdovky jsou v obou areálech vyrovnané, odstraněné jsou i nálety, provedli také revize a promazání těžké techniky.

V rozšiřování a dalším investování brání areálům nejen chybějící peníze, ale také krádeže. „Chtěli jsme pro letošek zprovoznit dětský vlek, jenže nám někdo ukradl součástky. Jsou kovové, tak je zloději pravděpodobně zpeněžili. Škodu jsme vyčíslili na zhruba osmdesát tisíc. Ještě že nám neukradli něco z toho velkého vleku, to bychom nezahájili sezónu vůbec,“ podotkl člen výboru Ski klubu Prácheň Jaroslav Baše.

Neví, kolik lyžařů přijede

Zvyšovat ceny permanentek nebude skoro nikdo, uvažují o tom jen na Luži kvůli hrozícímu zvýšení DPH. Všichni provozovatelé s nejistotou vyhlíží k nové sezóně. Loni lyžařů celkově v areálech ubylo. V Horním Podluží se snaží lyžaře delší dobu na sjezdovce udržet pomocí časových permanentek.

„Každá zima je jiná, nejde nikdy odhadnout, kolik lidí přijde nebo kolik bude sněhu. Loni jsme u nás zaznamenali úbytek lidí, tak snad to letos bude lepší,“ řekla Hana Doskočilová ze Ski areálu Luž v Horní Světlé.

Co lyžaře čeká a kdy mohou na sjezdovky přijet

• Polevsko: vlek, 2 sjezdovky, vlek pro děti, běžecké tratě v blízkosti areálu, otevřeno denně, ve všední dny od 14 h, o víkendech od 9 h

• Luž: 2 vleky, snowpark, běžecké tratě v blízkosti areálu, noční lyžování (18 h-21 h), otevřeno denně od 9 h

• Prácheň: vlek, 3 sjezdovky, otevřeno o víkendu, svátcích a prázdninách od 9 h

• Jedlová: 2 vleky, běžecké tratě v blízkosti areálu, otevřeno denně, areál funguje po celý rok

• Horní Podluží: 2 vleky, 3 sjezdovky, snowboardová dráha, dětský park, otevřeno denně od 10 h, o víkendu od 9h