Největší nápor zažila českolipská porodnice v červenci 2010, kdy se tu narodila sto dvanáct dětí. Celkově porodníci v českolipské nemocnici vloni přivedli na svět 1 117 dětí, z toho 553 holčiček a 564 chlapců. Počty novorozenců od roku 2007 překračují hranici tisícovky. V roce 2006 se v České Lípě narodilo 903 dětí, v roce 2007 to bylo 1 132, o rok později 1 186, v roce 2009 přišlo na svět 1095 dětí.

Rodičky přicházejí i odjinud

Kromě České Lípy a Českolipska, zdejší porodnici vyhledaly i rodičky z mnoha dalších obcí okresu, ale i z Ústeckého a Libereckého kraje, ale také ze Středočeského kraje. Nemocnice se řadí mezi nevelký počet zařízení s titulem „baby friendly hospital“, které se týká počtu plně kojených dětí při odchodu z porodnice.

„Porodnice Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa zajišťuje odběry pupečníkové krve pro Banku pupečníkové České republiky, přičemž v této oblasti péče náleží k nejlepším v republice,“ připomíná tiskový mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.

Celkově už má ale Česká republika i Liberecký kraj podle statistiků babyboom za sebou. Narozených dětí ubývá. Za prvních devět měsíců loňského roku se podle informací z Českého statistického úřadu narodilo v Česku 88.700 dětí, což bylo o 1500 méně než v roce 2009. Podobný byl trend i v Libereckém kraji, kde do konce září přišlo na svět 3884 dětí, rok před tím jich bylo o 91 více.

Módě podléhají spíš dívčí jména

Uvádí také, jaká byla nejoblíbenější křestní jména miminek. „K nejoblíbenějším jménům mezi chlapci patřil Tomáš, Jan, Jakub, Matěj a Adam. U dívek pak Barbora, Natálie, Kateřina, Tereza či Kristýna.“

Už několik let jsou tato jména na žebříčku popularity nejvýše. A ohlédneme-li se dále do minulosti, zejména chlapecká jména nepodléhají módním vlnám. Před třiceti lety nejvíce letěl Jan, Petr a Martin, následováni Jiřím a Pavlem. U děvčátek byla na prvním místě rovněž Kateřina, ale tím podobnost končí. Přednost měly Petra, Lenka, Jana a Lucie.