VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Badatelé mají materiál, který by vystačil na tři životy, říká historik Boru

Nový Bor - Rozhovor s patriotem novoborské historie Vladislavem Jindrou. Odborníkem, jehož dílo nemá na Českolipsku obdoby.

16.1.2015 66
SDÍLEJ:

Novoborský historik Vladislav Jindra.Foto: Gabriela Svobodová

Svého času to byl vynikající student, později oblíbený pedagog a současně také pečlivý historik a badatel, který dlouhých čtyřiatřicet let držel ochranNou ruku nad dějinami sklářského města.

Novoborský historik doktor Vladislav Jindra je neobyčejný člověk a výčet jeho celoživotních aktivit by sám o sobě vydal na monografii. Snad i rozsáhlejší, než je ta, kterou považuje za vrchol svého životního díla dějinná trilogii o historii města Nový Bor.

Publikace, která čtenáře oslovuje především srozumitelným slovem si dokonce vyžádala druhé vydání 1. dílu. Na něm se opět významně podílela i radnice. Jindra jí při slavnostním křtu složil poklonu. „Dovolte mi, abych projevil městu velkou vděčnost za to, že se vydání ujalo, protože ve většině měst není takové pochopení. Jsou i větší města, která by mohla mít své historické zpracování, ale z nedostatku anebo nezájmu ji nemají," podotkl historik.

O dějinách Nového Boru jste toho napsal mnoho. Prozraďte, existují vůbec ještě nějaká období, která doposud zmapovaná nejsou?

Samozřejmě. Pro badatele je tam tolik materiálu, že by jim to vydrželo na tři životy. A když mluvím o Lípě, tam je materiálu ještě více. Ohromně zajímavé je třeba 16. století, kterému jsem se chtěl věnovat, ale potom jsem jen nahlédl a myslím, že Lípa má nesmírný materiál, který ještě vůbec nebyl zveřejněn. Takže budoucí badatel o České Lípě má práce dost. A s Novým Borem je to podobné, to jsou třeba 18. až 19. století, která jsou materiálově zabezpečená, ale vůbec ne zpracovaná.

Já ovšem nemohu v dějinách popsat všechno, je to jen informativní záležitost, protože jsem nechtěl, aby byl čtenář zahlcen poznámkami, které bývají v odborných knihách. Proto jsem to pojal tak všeobecně populárněji. Publikace má ohlas, protože tomu rozumí i obyčejní lidé. Čili žádné odborné dílo, ale dílo, které obyvatele města seznámí s jeho minulostí.

Najdou se v dějinách Nového Boru ještě podobné kontroverzní události, jako byl třeba 2. červen 1945?

No já se tomu druhému červnu zásadně vyhýbám, protože ani z jedné ani z druhé strany to není spravedlivě a historicky věrně a přesně dokumentováno. Ona ta pravda je někde jinde a spíš uprostřed. A proto do těch sporů, které tady vznikají, se jako historik nezapojuji, ale jsem ochoten dodat historický materiál, kterého se ale dochovalo velmi málo.

Překvapení přichystala ředitelka českolipského archivu Jana Blažková pro novoborského historika Vladislava Jindru. Na úterní křest přivezla autorovu první kroniku města z roku 1961.A jsou tedy i jiné podobné události?

No tak jistě. Rok 1819, potom 30. léta, Bor byl považován za nacistické město, a to zcela po právu. Po válce zde byla vyložena posádka a bylo třeba postupovat poněkud přísněji než v jiných městech. Přesto se posádka chovala velice solidně, nelze tvrdit, že to byli nějací vagabundi, tady bylo řádné vedení, nedocházelo tady k žádnému drancování nebo ubližování.

Od roku 1961 až do roku 1995 jste vedl kroniku města Nový Bor. Jaká byla vaše cesta k této zajisté neobvyklé práci?

Já jsem se k tomu dostal jako student. Zajímaly mě staré věci, tak jsem chodil pomáhat do archivu. Například málokdo ví, že moje první setkání s archivem bylo v České Lípě. V době, kdy archiv ještě vůbec nebyl archivem a kdy stohy archiválií ležely na hromadě v Žižkově ulici. Tam jsem chodil pomáhat, ve volných chvílích jsem rovnal ročníky časopisů a kompletoval. Byl jsem i u toho, když se zakládalo muzeum v Boru, sbírky ležely v hospodě ve sklepení a my jsme je ještě s kolegou Holým, to byl pozdější doktor přírodních věd, zachránili.

A když se vrátíme ke kronikářství?

V Novém Boru se po válce nenašel nikdo, kdo by se toho chtěl ujmout, mě oslovil tehdejší tajemník Havelka a později vedoucí kina pan Pištora. Plných třicet čtyři roků jsem mapoval historii. Některá období lépe, jiná hůře. Samozřejmě podle času, protože kantor měl také jiné povinnosti, já jsem kromě toho dělal ještě aktivně muziku, takže jsem byl, jak se říká, na roztrhání. Ale kroniku jsem vedl poctivě a dokonce jsem přišel na zajímavé desetinné třídění dat, které by každému kronikáři umožnilo pracovat rychle, efektivně a bez ztráty času. Některá města už to přejala, jako například Jablonec, ohromně jim to pomáhá v práci.

V čem tento systém spočívá?

Jde o desetinné třídění, to znamená každá zpráva má svoje číslo. Třeba veřejné záležitosti jsou jednotka a od toho se odvíjí další. Jedna, dvě, dvanáct, sto dvacet tři, ale všechno se týká veřejných záležitostí. Dvojka je město, tam třeba jsou školy, každá má své číslo. A tak každá událost každého typu dostává své číslo a když si to ten archivář během roku na papírkách jen označí číslem, ke kterému patří, a na konci roku, když to dává dohromady, seřadí, tak může už jen opisovat. To znamená, že je to ohromně rychlé třídění a veškeré události si jen datově srovná a na daný rok má koncept kroniky.

I váš otec Bohumír Jindra byl archivářem, dokonce zakladatelem někdejšího okresního archivu v Novém Boru. Byl to předpokládám i on, kdo vás přivedl na vaši pozdější životní dráhu.

Můj tatínek archiv dovedl až k úplné kompletaci a zpracoval dohromady dvaasedmdesát fondů, což se žádnému archiváři v kraji nepovedlo. Já jsem si říkal, že je třeba se na to připravit, tak jsem ze zájmu vystudoval ještě archivnictví v Praze. Tatínek byl veliký historik a botanik, a každého z nás k něčemu přivedl, jsme tři bratři. Mě přivedl k historii.

Která etapa českých dějin vás osobně nejvíce fascinovala?

Já bych řekl celkově celé dějiny. Když jsem začal bádat, zaměřil jsem svou diplomovou práci na vývoj městské správy v České Lípě až k Valdštejnovi, do roku 1623. Měl jsem oponenta Josefa Petráně, kterého se všichni studenti báli, protože jednak všechny vyhazoval od zkoušek a všechny diplomky jim likvidoval, ale já jsem z ní dostal dvojku.

Byla zkouška, ze které vás vyhodili?

No, opakoval jsem dějiny práva, protože archivnictví má také takzvané malé právo, my jsme vlastně archiváři znalci českého práva, takže jednou jsem si musel zkoušku zopakovat, ale to jsem zvládnul.

„Tato monografie nemá na Českolipsku obdoby"Překvapení přichystala ředitelka českolipského archivu Jana Blažková (uprostřed) pro novoborského historika Vladislava Jindru. Na úterní křest přivezla autorovu první kroniku města z roku 1961.Ředitelka českolipského archivu Jana Blažková o doktoru Vladislavu Jindrovi a jeho dějinné trilogii města Nový Bor.
„Ačkoliv s Novým Borem tak úplně stoprocentně nejsem spjatá a nemám toho moc společného, tak k panu Jindrovi chovám velikou osobní náklonnost, protože si velice jeho práce vážím. Já bych vám chtěla říci, že město Nový Bor má skutečně moderní, ucelenou a rozsáhlou monografii o historii a tato monografie nemá v současné době na Českolipsku obdoby, nemá srovnání.
Ta monografie je unikátní ještě v jedné věci, a sice v té, že sepsání dějin města se ujal jeden jediný autor. To nemá obdoby nejenom v okrese Česká Lípa, ale je to naprosto unikátní a výjimečná věc celkově. Máte výjimečného historika, kronikáře, badatele a spoluobčana. Pan doktor Jindra je pro mě člověk mnohovrstevný, takřka renesanční. Vedle jeho učitelské dráhy, kterou si netroufám posuzovat, protože mě nikdy neučil, si troufám říci, že další jeho společenské práce byla práce kronikářská. Když se pan Jindra stal kronikářem, bylo mu sedmadvacet let. To je pro kronikáře velice útlý věk a vyžaduje to velkou odvahu. Pan Jindra se řadí se mezi nejdéle píšící kronikáře celého regionu, myslím si, že v současné době jej předběhl jen pan Matějovič, který ještě kroniku nepoložil, to je kronikář z Dubé."

Autor: Adéla Vachtová

16.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 66
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 500 Kč Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Chlum a Popelov, Jedná se o sklizeň ovoce, řez ovocných stromů, výška stromů 4 -5 m., Kontakt pouze telefonicky (od 7:00 do 17:00) !!!!! Na pracovišti není přítomna odpovědná osoba. Setkání v okrese Česká Lípa bude zrealizováno dle předchozí telefonické domluvy., Vhodné pro cizince.. Pracoviště: Dorapo s.r.o. - chlum a popelov, 472 01 Doksy. Informace: Mykhailo Radetskyi, +420 775 291 102. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Mzdový účetní 16 760 Kč Mzdoví účetní Mzdoví účetní/personalista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16760 kč, mzda max. 25230 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - praxe v daném oboru, - dobrá znalost práce s výpočetní technikou, - zodpovědnost, spolehlivost, samostatné rozhodování, - ŘP sk. B, Nabízíme: straveny, dovolná 5 týdnů, První kontakt telefonicky nebo emailem.. Pracoviště: Ostara, příspěvková organizace, Pivovarská, č.p. 693, 471 54 Cvikov. Informace: Elena Hanušová, +420 733 539 853,487 754 115(Po-Pá7:00-15:30). Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 7 200 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník - expedient. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 7200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis práce: expedice zboží dle dokumentace, příprava zboží pro rozvoz, ruční práce se zbožím a přepravními obaly., Nabízíme tyto možné zkrácené úvazky: NE - PÁ 20:00 - 24:00 hodin., Po dohodě je možná úprava času zahájení směny, První kontakt telefonicky, emailem či osobně od 9:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Jizerské pekárny, spol. s r. o. - česká lípa děčínská, Děčínská, č.p. 1699, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Lenka Svobodová, +420 487 820 400. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 21 300 Kč Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) sociální pracovník / sociální pracovnice sociálně-právní ochrany dětí. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Česká Lípa, Pracovní úvazek: plný, Kvalifikační předpoklady:, -způsobilost k právním úkonům , -trestní bezúhonnost , -zdravotní způsobilost , -vysokoškolské příp. vyšší odborné vzdělání v sociální oblasti dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách v platném znění , Požadavky:, -komunikativnost a schopnost empatie , -odpovědnost, spolehlivost, vstřícnost a časová flexibilita, -psychická odolnost , -schopnost pracovat v týmu , -uživatelskou znalost práce na PC (Word, Excel, internet, e-mail atd.) , -ochota cestovat (zejména v rámci Libereckého kraje), Nabízíme:, -smysluplnou práci v neziskovém sektoru, -příjemný pracovní kolektiv, -možnost dalšího profesního rozvoje, -pravidelné supervize, -odpovídající platové ohodnocení dle platových tabulek od 21 300 Kč, V případě zájmu doručte své nabídky obsahující:, -motivační dopis, -strukturovaný profesní životopis, ve kterém budou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, -výpis z evidence Rejstříků trestů ne starší než 3 měsíce, -ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, poštou na adresu: Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje, Konopeova 812, 470 01 Česká Lípa nebo e-mailem na adresu: spod.ceskalipa@czplk.cz, Termín pro zasílání nabídek: 12. 10. 2018, Pozvaní účastníci výběrového řízení absolvují psychologické testy a ústní pohovor., Předpokládaný nástup: listopad 2018, Vyhlašovatel si vyhrazuje právo kdykoli výběrové řízení zrušit, a to i bez udání důvodu.. Pracoviště: Centrum pro zdravotně postižené libereckého kraje o.p.s. - 001, Konopeova, č.p. 812, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Spod.ceskalipa@czplk.cz, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česká Lípa - Frýdlant 3:0 (3:0).
6

První Doksy jdou do trháku, vyhrál i Arsenal

Autodrom obsadila policie.
12

FOTO: Autodrom obsadila policie. Návštěvníky zaujali i psovodi s jejich výcvikem

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Jižní v České Lípě

Českolipsko – Ve středu 26. září přinese tištěný Českolipský deník čtenářům další díl druhého ročníku seriálu Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Českolipského deníku fotografie prvňáků ze škol na Českolipsku.

Za vraždu prodavačky hrozí muži výjimečný trest. Oběti zasadil 14 ran nožem

Liberecký kraj – Krajský soud v Liberci začal řešit lednovou vraždu prodavačky ve večerce ve Vratislavicích. Obžalovanému hrozí výjimečný trest.

KRÁTCE: Volných pozic je více než lidí bez práce. Začíná universita 3. věku

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Lípa Musica představila tajemný nástroj i Temné hodinky

Českolipsko – Mezinárodní hudební festival pokračoval v České Lípě a Zahrádkách. Poprvé letos zavítal také na Děčínsko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT