Obchodní dům Banco, dříve Uran, v samém centru České Lípy zřejmě nahradí velká nákupní galerie. Výstavba moderního objektu je závislá na tom, zda město developerské firmě CS Property private odprodá sousední pozemky, na nichž je v současné době parkoviště. Pokud ano, mohli by Českolipané nakupovat v novém již v polovině příštího roku.

HLASOVÁNÍ: Co se vám líbí víc? Stávající budova Banca či návrh nové nákupní galerie? Hlasujte v anketě a diskutujte pod článkem!

„O odkupu pozemků stále s představiteli radnice jednáme. Závisí na tom celý projekt,“ řekl Tomáš Honsnejman z developerské společnosti CS Property private, jež zastupuje vlastníka OD Banco společnost MPP alfa.

Chtějí demolici

Ta se rozhodla jednopatrový objekt od autora Emila Přikryla, který byl členem známého libereckého ateliéru Sial, z roku 1983 zbourat. Podle Tomáše Honsnejmana je totiž Banco ve stávající podobě přežité, nevyhovuje potřebám obchodníků a nenabízí komfort nakupujícím podle současných měřítek. Záměr vlastníka, jenž loni získal demoliční výměr, vyvolal celou škálu reakcí.

Proti demolici Banca se postavila Česká komora architektů, která chtěla, aby ministerstvo kultury vyhlásilo obchodní dům kulturní památkou. Ministerstvo ale jejich návrh zamítlo.

Co člověk, to názor

I sami Českolipané reagují na zbourání Banca různě. Někteří budoucí existenci nákupní galerie kvitují, jiným se nezamlouvá. „Pamatuji si, když v těch místech stávaly městské lázně. Ty se kvůli tehdejšímu Uranu zbouraly a teď by měl obchoďák nahradit ještě větší obchoďák. Pokud ho chtějí, ať ho postaví na okraji Lípy,“ komentoval Lukáš Kolařík.

„V podstatě mi nevadí, když Banco zmizí. Myslím si ale, že lidé, kteří jezdili za nákupy do jiných měst, tam jezdit nepřestanou,“ řekla Jana Francová.
Právě názory obyvatel mohou ovlivnit, zda českolipští zastupitelé přistoupí na prodej důležité plochy parkoviště.

„V únorovém vydání městských novin zveřejníme anketu. Od března bude rovněž v Městském informačním centru Česká Lípa podrobně představen záměr investora,“ informovala mluvčí českolipské radnice Kateřina Urbanová.

Dvoupatrový moderní objekt ze skla, dřeva a betonu nabídne na dvanáct tisíc metrů čtverečních obchodních ploch. „Stále jednáme s různými nájemci. Má tam být supermarket, který zabere největší plochu. Obchody by měly nabízet zboží v sortimentu hraček, obuvi, elektra, knih a módu, kterou by mohly zastupovat tři velmi známé značky. Tuto základní osu doplní mix služeb jako je banka, pošta, kavárna nebo rychlá občerstvení,“ nastínil developer.

Banco může zůstat

Vzhledem k nestabilnímu podloží kvůli blízké Ploučnici projekt počítá se zhruba 230 parkovacími místy na střeše. Řidiči by měli najíždět ze stejné strany jako na současné městské parkoviště. Parkování zřejmě bude zpoplatněné po třech hodinách stání. To má zabránit tomu, aby se stalo celodenní odstavnou plochou pro lidi zaměstnané v centru města.

Developeři při zpracování projektu mysleli na to, že ve čtyřicetitisícové České Lípě není příliš velká kupní síla. „Proto jsme záměr co nejvíce přizpůsobili možnostem města,“ podotkl Tomáš Honsnejman.

Ten doplnil, že počítají i s variantou, že zastupitelé neschválí zmíněný prodej stěžejních pozemků. „V tom případě by byl náhradní scénář neadekvátní a Banco by zůstalo stát jak je. Doufáme ale, že náš projekt projde,“ dodal Tomáš Honsnejman.