Menší města mají zřejmě smůlu. Bankovní domy totiž nechtějí investovat do drahých bankomatů, a tak si lidé budou pro své peníze i dál jezdit jinam.
Bankomatu se nedočkají v Zákupech. „Už jsme oslovili všechny banky, ale pro nás je bankomat nereálný,“ uvedla starostka Zákup Miloslava Hudaková. Jednali také se soukromou firmou, ale nedokáží splnit jejich podmínky. „Firma si dává podmínku 1300 výběrů měsíčně. To ale nedokážeme splnit a pak by město za každý neuskutečněný výběr doplácelo 39 Kč, což je neúnosné,“ doplnila starostka.
Obyvatelé Zákup, ale ani návštěvníci zámku, tak nemohou jinak, než pro hotovost zajet do Mimoně nebo do České Lípy. „Kdyby některá banka změnila podmínky, byli bychom rádi,“ přeje si starostka.
Svůj bankomat by rádi využili také ve Starých Splavech. V létě se tu pohybují tisíce turistů, kteří ale mají nejbližší bankomat v Doksech.
„Bankomaty zpravidla umísťujeme do míst s vysokou frekvencí obyvatel. Základním předpokladem je jeho dostatečné využití a rentabilita investice,“ říká Marie Petrovová, vedoucí komunikace Komerční banky. „Ani v jedné z uvedených lokalit v současné době nezvažujeme instalaci bankomatu,“ dodává.
Ani další peněžní ústav – ČSOB – nepočítá s instalací bankomatu v uvedených místech. Kritérií je podle Tomáše Kopeckého více. „Bankomat může být na určitém místě umístěn například na základě doporučení pobočky, frekventovanosti daného prostředí, ale především také z důvodu uspokojení finančních potřeb klientů ČSOB. Rozhodují ale i jiné faktory,“ vysvětlil Tomáš Kopecký z oddělení externí komunikace.
Po dlouhých jednáních se Dubským podařilo vyjednat, že zde bankomat bude. Stejně jako jinde tato služba dosud ve městě citelně chyběla. Přesto, že má málo trvale žijících obyvatel, dohodli se s ČSOB.