Větší či menší hrozny dýmajících lidí s pomyslnou stopkou u vchodů do barů a hospod se na Českolipsku i ve zbytku země ve velkém objevily právě před rokem. Část kuřáků si na věc tak nějak zvykla. Kdo si ale zvyknout nemůže, jsou obyvatelé domů a bytů v sousedství podniků. „U domu máme nonstop hernu, zrovna na tu stranu máme i dětský pokoj. Nemůžu tam otevřít okno, malý má přes léto prostě zavřeno,“ říká Ondřej Víteček z České Lípy. A nejedná se jen o linoucí se cigaretový kouř.

Ilustrační foto.
Pokuty za kouření v kraji nepadly

„Já to chápu, oni ani třeba nejsou namol, ale když vám někdo mluví pod oknem, je to nepříjemné. Pokud jsou navíc hodně opilí, mluví nesmysly, křičí, protože už se pořádně neslyší a je těch lidí třeba třináct, to už opravdu není hezké,“ pokračuje Víteček. Na místě bydlel dřív, než herna vznikla, a nelíbí se mu, že mu svým provozem snižuje cenu nemovitosti. „Ale co mám dělat,“ povzdechne si.

Komu už došla trpělivost, volí zpravidla oznámení na městskou policii. „Od zavedení zákazu kouření jsme opravdu zaznamenali výrazný nárůst hlášení o rušení nočního klidu,“ uvádí mluvčí českolipské městské policie Eva Vlastníková s tím, že hlavním zdrojem těchto problémů jsou právě zmíněné herny s nepřetržitým provozem v centru města i na sídlištích. Ale týká se to prakticky všech podniků s nočním provozem ve více zalidněných oblastech.

Těžké zranění utrpěl motorkář, který narazil do stromu nedaleko Zákup. S motorkou spadl ze stráně.
U Zákup se těžce zranil motorkář

Podle Karla z Kavárny Kocour na Škroupově náměstí v centru České Lípy není rušení nočního klidu otázka zákazu kouření, protože konflikty tohoto typu vznikaly vždy. „Je pravda, že málokdo si nechá vysvětlit, že vyhláška mluví jasně,“ říká s tím, že občas se potýká s konflikty, když se některý z hostů odmítá ztišit.

„Bar je pro jeho zaměstnance pracoviště jako každé jiné. Zákaz kouření je tedy naprosto logický,“ zamýšlí se. Zdejší kavárna byla nekuřácká od samotného vzniku, což před zákazem lákalo lidi vyhledávající tyto podniky právě sem.

Skleněná zahrada v Novém Boru.
FOTO: Skleněná zahrada v Novém Boru končí v pondělí

NEKUŘÁCKÁ VĚTŠINA

„Jelikož je většinová společnost nekuřácká a jeden kuřák může odradit všechny nekuřáky, zastávat se kouření v restauracích může jen marketingový sebevrah,“ pokračuje barista Karel. Vše se ale odvíjí od stylu podniku, například v tradiční pivnici u Sršně v Sokolské ulici ani po zavedení zákazu kouření rozhodně nezaznamenali návaly maminek s kočárky.

VÝMĚNA ODÉRU

Provozovatelé hudebních klubů a diskoték dříve s nadsázkou mohli výrazně ušetřit za suchý led na výrobu umělého dýmu. Barmani teď už sice nemusí vdechovat kouř a stovky nedopalků sbírají už „jen“ před podnikem, ale zákaz s sebou přinesl jiný nepříjemný efekt. „Místo vůně cigaret je zvláště k ranním hodinám cítit spíše intenzivní vůně lidí,“ konstatuje se smíchem barmanka Jitka Koděrová z Clubu Luxor.