Hned o tři krajské zastupitele, kteří by další čtyři roky hájili zájmy regionu, může přijít Českolipsko. Mandát kvůli střetu zájmů položí Eva Bartoňová z České Lípy, která kandidovala jako jednička za občanské demokraty.

Do kolize by se složením slibu zastupitele mohl dostat rovněž lídr KSČM Stanislav Mackovík (KSČM) z Pertoltic pod Ralskem a čtyřka Změny pro Liberecký kraj Miroslav Hudec z České Lípy. Oba totiž šéfují příspěvkovým organizacím kraje a nemohou tak být jeho zastupiteli.Šéf záchranářů

„Zatím si nechávám otevřené možnosti," řekl ředitel krajských záchranářů Stanislav Mackovík. Ten odkázal na to, že do ustavujícího zasedání krajského zastupitelstva zbývá týden a on v tuto chvíli nechce dělat unáhlené kroky.

„Jakékoliv unáhlené rozhodnutí by bylo špatné. Ale nikdy jsem nebyl a ani nebudu v kolizi se zákonem," doplnil Stanislav Mackovík. Ten už mandát krajského zastupitele složil před dvěma lety, když byl jmenován ředitelem Zdravotnické záchranné služby LK.

Ředitel poradny

V obdobné situaci je Miroslav Hudec, který je jednadvacet let ředitelem pedagogicko psychologické poradny v České Lípě a letos v konkurzu obhájil post na dalších šest let. „Probíráme to s lídrem Změny Janem Korytářem a vybíráme z několika variant," uvedl Miroslav Hudec.

Jak upřesnil, může odstoupit a nadále šéfovat českolipské poradně nebo mandát zastupitele přijme a stane se řadovým zaměstnancem. Druhé zmiňované se ale nemusí obejít bez komplikací. „Po mém odchodu z poradny by byl vypsaný konkurz a není jisté, že by mě nový ředitel přijal," doplnil Hudec.

Miroslav Hudec není rozhodnutý ani pro jednu z variant, která může vést k jeho odchodu z poradny po šestatřiceti letech.

„V psychologii takové dilema označujeme konflikt mínus mínus, kdy ani jedno řešení nemusí být prospěšné," dodal Miroslav Hudec.

Má jasno

Oproti nim má zcela jasno Eva Bartoňová z ODS. Ta nemůže přijmout mandát krajské zastupitelky, protože je na postu náměstkyně ministra školství. „Budu se řídit zákonem a nebudu členkou krajského zastupitelstva. Protože vítězná koalice SLK a ZpLK musela změnit datum ustavujícího zasedání, aby dostála zákonné lhůtě, nestihnu do té doby odstoupit," uvedla Eva Bartoňová.

Tu podle jejích slov mrzí, že nemůže zúročit svoje osmileté zkušenosti z ministerstva školství na krajské úrovni. „Lituji toho, ale voliči dali jasný signál ODS k odchodu do opozice a já nemám právo se ucházet o pozici v krajském zastupitelstvu," doplnila Eva Bartoňová.

Na její místo by měla postoupit Hana Doležalová z Lomnice nad Popelkou. V případě, že odstoupí také Stanislav Mackovík a Miroslav Hudec, bude prosazovat zájmy Českolipska namísto původně zvolených čtrnácti zastupitelů jen jedenáct.

Mackovíka by měl nahradit exposlanec KSČM Josef Vondruška z Liberce, který se před soudem zpovídal z údajného bití politického vězně Jiřího Wolfa, k němuž mělo dojít v 80. letech ve věznici v Minkovicích. Místo Hudce by měl do zastupitelského křesla usednout předseda představenstva liberecké krajské Hospodářské komory Vladimír Opatrný.