Beaujolais nouveau est arrivé” neboli nové beaujolais je tady. Tento slogan visí od včerejška na vinárnách a barech nejen v zemi, odkud tento skvělý marketingový tah vzešel, ale doslova po celém světě. Podle tradice, kterou po 2. světové válce založilo několik vinařů z kraje Beaujolais, se třetí listopadový čtvrtek otevře první láhev mladého vína. A někde i dříve. Například v liberecké pobočce Alliance Francaise.

„To je průlom do francouzských tradic,” komentuje s mírným nadhledem situaci znalec země galského kohouta a učitel francouzštiny Jan Flégl, když se první lahve letošního Beaujolais otevíraly v baště francouzského jazyka už v úterý 15. listopadu.

„Až do roku 1967 se tento vskutku národní svátek slavil vždy 15. listopadu. Teprve v roce 1985 bylo datum ustanoveno na třetí čtvrtek v listopadu,” vysvětluje mi ředitelka liberecké Alliance Francaise Emilie Flambeaux, zatímco rudofialová, výrazně aromatická tekutina perlí ve skleničce.

„Je lahodnější, než bylo loňské, tehdy bylo mnohem víc nakyslé,” komentuje Klára Vyskočilová, jedna z účastníků této malé slavnosti.

„Beaujolais je poslíčkem kvality nového ročníku. Je-li nové víno kyselejší nebo lahodnější, bude taková celá úroda,” komentuje Jan Flégl.

„Beaujolais Nouveau je známo od roku 1951 jako víno, které na rozdíl od ostatních může být prodáváno před 15. prosincem,” dodává ředitelka Aliance.

„Není to víno určené k archivování. Pokud uvidíte v obchodě etiketu Beaujolais Nouveau 2008, pak už je to špatně,” varuje jeden z přítomných znalců.

„Beaujolais se vyrábí v oblasti Lyonu, ale pije se všude ve Francii i po celém světě. Toto víno je AOC (Appellation d'Origine Contrôlée). Ročně se ho vyrobí asi 450.000 hektolitrů. Asi polovina tohoto množství se vyváží až do Asie,” vysvětluje mi Emilie Flambeaux a prozrazuje, že ona osobně dává přednost spíše sladkým bílým vínům, jako Tariquet „Premières grives” z Gaskoňska. „Nejlepší je k foie gras!” tedy tučná husí játra, popisuje. K mladému Beaujolais jsou zase nejlepší šneci. A samozřejmě skvělý francouzský sýr.

Co je Beaujolais nouveau a kdy tato tradice vznikla?

Beaujolais nouveau — je druh mladého, svěžího francouzského vína nafialovělé barvy, které pochází z vinařské oblasti Beaujolais severně od města Lyon.

Víno je charakteristické silnou vůní s ovocným buketem. Doporučuje se podávat vychlazené na 11 - 13 °C.

Tradice vznikla v roce 1951 jako marketingový tah, z prosté potřeby “udat” včas mladé víno a tím získat potřebné prostředky v situaci, kdy začala dramaticky klesat spotřeba vína na hlavu (z více jak 100L na osobu na dnešních 50 litrů.)

Popularita mladého Beaujolais nabyla na síle v 80. a 90. letech, kdy se tento “primeur” stal do značné míry symbolem pro celý region Beaujolais…

Dnes je Beaujolais Nouveau příjemným vinařským svátkem. Kromě samotné Francie se slaví po celém světě. Nejvíce lahví putuje do Japonska, Německa a USA.

Mladé Beaujolais je ze zákona povoleno otevřít/konzumovat až od půlnoci 3. čtvrtka v listopadu. Původně to bylo pevně stanoveno na 15. listopadu, ale protože datum často vycházelo na víkend, což z pohledu prodeje nebylo praktické, přešlo se na princip “posuvného” čtvrtka. Tento den je ve Francii nazýván den Beaujolais a rovná se téměř státnímu svátku.

Zdroj : www.beaujolais-nouveau.cz

Každá země má své tradice. U nás je to svatomartinské víno a husa

Říká se, že pokud se mladé Svatomartinské víno vyvede, bude dobrý celý ročník. A podle odhadů vinařů i odborníků se zdá, že ročník 2011 bude patřit k těm výjimečným. Díky teplému srpnu a září sklidili totiž vinaři velmi kvalitní hrozny, což se samozřejmě na chuti vín včetně těch mladých odrazí.

„Mladá Svatomartinská vína jsou lehká a příjemně pitelná. Ovocité aroma doplňují šťavnaté kyselinky. Ty dodávají mladému vínu ceněnou a tolik vyhledávanou svěžest. Ve vínu tak lze najít jemnou ovocitou chuť grapefruitu, pomeranče, banánu, hrušky, švestky nebo višně. Některá vína, zvláště bílá a růžová, mohou po nalití do skleničky velice jemně perlit. Jde o běžnou známku mladého vína, která pouze zvýrazní jeho chuť a vůni,“ popsal na jednom ze speciálních vinařských serverů charakteristiku Svatomartinských vín Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.

Svatomartinské víno je čistě domácího původu. Stejně jako beaujolais, i svatomartinské je mladé víno určené k rychlé spotřebě. Na rozdíl od své francouzské konkurence je vyráběno z více odrůd, a to jak červených a bílých, tak i růžových. Otevírá se na svátek sv. Martina, tedy 11. listopadu.

Liberečané ochutnávají letošní víno. Foto: Silvie Lintimerová

Tradice se ujala zejména v českých restauracích, které zvou na celé svatomartinské menu, v němž hlavní roli hraje husa. „V mladém víně převažují kyselinky, k tučnému menu se proto výtečně hodí,” popsal odborník na výživu Jaroslav Smutný.

„Myslím, že u nás se stále víc ujímá tradice svatomartinská než tradice francouzského beaujolais. Alespoň u nás to platí,” potvrdila zkušenost Marcela Žďárská z jabloneckého Domu vína. „Jedenáctého listopadu přesně v 11.00 hodin tu stálo nejméně sto lidí, kteří si se zájmem poslechli zajímavé vyprávění Petra Krejčíka nejen o tradici svatomartinského vína, ale i svatomartinské husy,” popsala první ochutnávku letošního mladého vína Marcela Žďárská a dodala: „Zájem je obrovský, nabízíme padesát druhů od různých vinařů. Nejvíc lidem ale chutná veltlínské červené rané z Chateau Lednice.”

Každé Svatomartinské víno prochází kontrolou před nezávislou degustační komisí, která rozhoduje o tom, které víno bude moci být prodáváno pod touto značkou.

Znamená to, že s označením Svatomartinské víno si zákazník kupuje i kvalitu.