Na místa posledního odpočinku nemíří jen čestní lidé, ale i zloději. Státní i městská policie chystá opatření i v blízkosti hřbitovů, ale i na silnicích.

ZVÝŠENÝ VÝSKYT KRÁDEŽÍ

„Toto období je mnohdy spojeno se zvýšeným výskytem krádeží na hřbitovech, ale i vloupáním do zaparkovaných vozidel na přilehlých parkovištích,“ potvrdila policejní mluvčí Vlasta Suchánková a dodává, že motoristé by si měli vždy svá zaparkovaná auta řádně zkontrolovat. „Ujistit se, zda nezapomněli zamknout, uzavřít okénka, zda v autě nenechali cenné věci, kabelky, tašky či mobilní telefony,“ popsala Vlasta Suchánková.

Obezřetní by také měli být lidé během úpravy hrobů, kdy si často svoje osobní věci odloží stranou. Zloději si takové osoby vytipují a sledují je.

Na zvýšený dohled kolem hřbitovů se zaměří také městská policie. Podle zkušeností strážníků se zloději nestydí krást i ze samotných hrobů, kde pak mizí nejčastěji květiny, smuteční vazby, věnce, různé svícny, ale také sošky a bohuželi urny. Jedná se o věci, které se dají rychle a snadno zpeněžit.

Setkání u Skautské lípy svobody v Mimoni.
Státní svátek oslaví v Lípě i v Mimoni

Českolipští strážníci ve večerních hodinách využijí i dalekohled s nočním viděním i zařízení se směrovým mikrofonem na zesílení zvuku.

„Na oblast hřbitova se soustředí také obsluha městského kamerového systému. Strážníci budou kontrolovat i parkoviště u hřbitovů. Chtějí tak předejít krádežím, kterých v tomto období každoročně přibývá,“ informovala mluvčí strážníků Eva Vlastníková.

NEZAPOMÍNEJTE NA REFLEXNÍ PRVKY

Vzhledem k posunu času je také brzy tma a proto se policie zaměří i na chodce, kteří by podle zákona měli být označení reflexními prvky.

„Reflexní prvky mohou chodci používat nejen za tmy, ale obecně za snížené viditelnosti. Postiženi pokutou mohou být ale podle zákona pouze chodci, kteří takto nejsou označeni mimo obec. Policisté jim mohou vyměřit pokutu přímo na místě až do výše dvou tisíc korun,“ vysvětlila Suchánková.

Kromě hlídek v okolí hřbitovů a pietních míst chystá policie také více kontrol na silnicích. „Stejně jako v minulých letech se policisté zaměří na dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. Do aut často sedají i takzvaní sváteční řidiči, kteří mohou v některých situacích v silničním provozu reagovat nepřiměřeně,“ uvedla policejní mluvčí.

Více kontrol se chystá nejen na víkend, ale i následující týden, kdy se hlídky zaměří také na zimní výbavu.

Hmatové mapy zahrnují celou oblast národního geoparku Ralsko v měřítku 1:37 000.
Geopark Ralsko se díky speciálním mapám otevírá i pro nevidomé