Drtivá většina dětí se na těší na prázdniny. Volné dny ale přidělávají vrásky na čele rodičům. Ti musí zajistit svým ratolestem program na dva měsíce. Ale i policisté se snaží preventivně na děti působit, protože volné dny přinášejí určité riziko.

„Školáci, kteří nemají žádný organizovaný program, tráví hodiny buď sami doma nebo na ulicích, což pro ně může znamenat riziko. Právě v červnu tak provádíme hodnocení preventivního programu Ajax v druhých třídách, kdy dětem připomínáme některé základní zásady, například že nemají sedat na kolo bez ochranné přilby, nemají se bavit s cizími lidmi a už vůbec ne je pouštět do bytu. Léto bývá také dobou prvních experimentů s alkoholem nebo cigaretami, proto jsme zmínili i toto téma,“ řekl nadpraporčík Milan Bradáč z Preventivně informační skupiny Policie ČR v České Lípě.

Ten zároveň podotkl, že rodiče by vždy měli vědět, kde se jejich dítě v době volna pohybuje.

Děti dostaly dárek

Žáci druhých ročníků novoborských základních škol se celý rok učili, jak se mají bezpečně chovat.

„Na začátku školního roku dostali druháci sešitky s praktickými informacemi a radami, které se týkají prevence kriminality. Obsahem jsou také různé úkoly, jež mají během školního roku samostatně nebo s pomocí rodičů a paní učitelky plnit. Vše je podáno zábavnou a srozumitelnou formou. Děti se například učí, jak se zachovat, když je na ulici zastaví cizí člověk, co dělat, když jsou svědkem nebo přímo obětí šikany, dozvědí se také kde se dovolají pomoci či jaká platí pravidla při pohybu v silničním provozu,“ přiblížil Jiří Zemanec, velitel novoborské Městské policie a dodal, že tento program ve spolupráci s českolipskou Preventivně informační skupinou Policie ČR funguje již několik let.

Na závěr dostaly všechny děti ve druhých třídách novoborských základek barevná blikající bezpečnostní světla a pexeso s dopravními značkami.
„Bezpečnostní světla mají karabinku a děti si je mohou připnout na oděv nebo batoh. Blikají pak ve dvou režimech nebo nepřetržitě svítí. Zvlášť vhodné je toto osvětlení při jízdě na kole. Takto osvětlené dítě řidiči aut jen tak nepřehlédnou,“ uzavřel velitel Městské policie Jiří Zemanec.