Pouhých deset dní zbývá do vypuknutí festivalového šílenství v malebné obci Malá Skála. Již dnes obyvatelé poznávají, že festival je za dveřmi. „Vesnice už ožívá, do areálu jezdí denně desítky aut,“ popsal situaci v obci třicetiletý Petr. Na festivalu nebude chybět ani on.

Přípravy areálu

„Areál Benátské noci už se zaváží,“ potvrdila produkční festivalu Tereza Brožková. Uličkami Malé Skály projedou během následujících dní desítky kamiónů přivážející pódia, stany, zvukové a světelné aparatury, stovky sudů piv a nepřeberné množství alkoholických a nealkoholických nápojů.

Napilno mají i elektrikáři připravující areál tak, aby zvládl obrovský příkon elektřiny. „Po celém areálu nataháme kilometry kabelů. zrovna dnes musíme opravit jeden rozvaděč, který byl v průběhu roku poničen,“ popsal Pavel Štěrba, jeden z elektrikářů pracujících na zasíťování areálu.

Na Malé Skále stráví s kolegy nejen následujících deset dní, k ruce musí být i po celou dobu konání festivalu. „Je to vyčerpávající, přes festival jsme dvacet čtyři hodin na nohou. Každý rok si říkám, že to dělám letos naposled, ale vždycky do toho jdu znovu,“ říká s úsměvem.

Letos má práci navíc. Zasíťovat se totiž musí i nadstandartně vybavený kemp.

Stanový areál, který organizátoři připravili, nemá na českých festivalech obdoby. „Návštěvníci se mohou těšit nejen na čisté toalety a sprchy s teplou vodou, ale také na osobní trezory, půjčovnu sportovního náčiní nebo hřiště. Přímo v areálu kempu vyroste velkokapacitní restaurace a kavárna s non-stop otevíračkou. Non-stop bude fungovat i celý kemp s recepcí, obsluhou a ochrankou,“ popsala PR manažerka festivalu Johana Turnerová.

Doprovodné akce

Ale Benátská noc, to není jen hudební menu. Již tradičně se uskuteční Neckyáda, soutěž netradičních plavidel na řece Jizeře. Ta se koná v sobotu 30. července od devíti hodin na Žluté plovárně. „Pozor, účastníci soutěže si musí přivstat, prezentace soutěžících bude probíhat do osmi hodin v kiosku plovárny,“ upozornila Turnerová.

Návštěvníci festivalu mohou podpořit dobrou věc. „Český výbor pro UNICEF požádal náš festival o spolupráci,“ sdělila Turnerová. Po dobu konání festivalu bude na obřích obrazovkách promítán televizní spot UNICEF s názvem Věřím v nulu, ve kterém osobnosti jako Lucy Liu, Mia Farrow, Alyssa Milano, Laurence Fishburne, Clay Aiken a další upozorňují na to, že každý den zbytečně umírá 24 tisíc dětí – například hladem, z nedostatku léků nebo pitné vody. To číslo je neuvěřitelně vysoké, a UNICEF se snaží získat touto cestou prostředky na záchranu dětských životů.

Vysíláním spotu UNICEF (Dětský fond Organizace spojených národů, součást Organizace spojených národů) se festival Benátská noc připojila k podpoře projektu pomoci chudým dětem. SMS ve tvaru DMSmezeraUNICEF mohou nejen návštěvníci festivalu zasílat na číslo 87777.

UNICEF je největší světová organizace, která se celosvětově zabývá ochranou a zlepšováním životních podmínek dětí a podporou jejich všestranného rozvoje. Byl vytvořen 11. prosince 1946.

Policie na nohou

Na Malou Skálu se v době festivalu sjedou doslova desetitisíce lidí. A jako vždy, když se někde nakumuluje takové množství lidí, objeví se i trestná činnost. Proto je ve střehu i policie, která má za úkol usměrňovat dopravu a dohlížet na bezpečnost návštěvníků. „Na Benátskou noc se určitě zaměříme. V terénu budou desítky policistů,“ potvrdila Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie.

Povídání o bezpečnostních opatřeních (ale nejen o nich) na Malé Skále přinese Jablonecký deník v nejbližších dnech.