Nyní je však Natural 95 na některých čerpacích stanicích k dostání i za 37,50, nafta pak stojí o korunu méně. Pokud bude cena pohonných hmot stoupat stejnou rychlostí jako dosud, hranici čtyřiceti korun za litr překoná o velkých letních prázdninách.

Celkem nešťastně současně s cenami benzínu lidé utratí také více za potraviny, velmi diskutovaná je kvůli blížícím se Velikonocům například cena vajec. Mnozí lidé se tak snaží omezit ostatní výdaje, mezi které patří i doprava. Ta však velmi často vypustit nejde.

„Jezdíme autem do práce, proto jezdit budeme i přes astronomické ceny benzínu dál,“ shodují se někteří řidiči na Českolipsku.

Aut na naftu je víc

Nejlevnější volbou, kde v České Lípě natankovat benzín, je zajet Hypernově, k Pasoilu na Děčínské ulici nebo ke KM Proně na výjezdu směrem k Zákupům. U Hypernovy řidiči natankují naftu za rovných 36 korun, Natural 95 tam je k dostání za 36,80. U Pasoilu koupí naftu za 36,20, Natural 95 potom za 36,60. KM Prona nabízí řidičům naftu za 36,20, Natural 95 tam načepují za 36,90. Nejdražší jsou poté v České Lípě Benzina, Avanti a Shell.

Alternativou k jízdě autem pak je zvolit některý z druhů hromadné dopravy. Například jízda z novoborského autobusového nádraží na nádraží v České Lípě vyjde cestujícího na 22 korun. Za cestu vlakem ze stejných měst navíc člověk zaplatí ještě o dvě koruny víc. Jízda autem s průměrnou spotřebou pak ale řidiče nevyjde o moc dráž. Mnoho lidí tak dá přednost prostorovému i časovému pohodlí a raději volí cestu autem.

Další možností jak ušetřit za pohonné hmoty je pořídit si automobil, který jezdí na naftu. Ta je totiž v současnosti zhruba o korunu levnější než Natural 95.

„Automobilový benzín představuje historicky ověřené a osvědčené motorové palivo. Dlouhou dobu naprosto dominoval jako palivo osobních automobilů. Stále to platí v USA, v Evropě ale benzín ustupuje motorové naftě,“ píše se v článku, který uveřejnil server České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). Podle jejích statistik navíc dovoz benzínu do České republiky postupně klesá, kdežto naopak dovoz nafty k nám mírně stoupá.

Důvodem pro neustálé zvyšování cen benzínu jsou nepokoje v Íránu, díky kterým hrozí výpadky dodávek černého zlata z této země.

CENY BENZÍNU V ČESKÉ LÍPĚ

Hypernova: nafta - 36Kč, Natural 95 - 36,80Kč

Pasoil: nafta - 36,20Kč, Natural 95 - 36,60Kč

KM Prona: nafta - 36,20Kč, Natural 95 - 36,90Kč

Shell: nafta - 36,50Kč, Natural 95 - 37,50Kč

Avanti: nafta - 36,50Kč, Natural 95 - 37,50Kč

Benzina: nafta - 36,50Kč, Natural 95 - 37,50Kč