Fotbal, hokej, florbal nebo krasobruslení. Někdo úspěšnější, někdo méně, ale bez vnějších příspěvků by finančně nepřežil prakticky nikdo. Zdroje sportovních klubů by se daly rozdělit do tří kategorií, přičemž členské příspěvky samotných sportovních nadšenců se řadí mezi ty nejmenší. Sportovní kluby jsou nejvíce vázané na dotace od měst a obcí, ti úspěšnější podporují i podnikatelé, ale také už to není, co bývalo.

„Devadesátá léta, kdy se podnikatelé chtěli hojně zviditelňovat přes sport, už jsou dávno pryč,“ tvrdí předseda FC Nový Bor Zdeněk Fakan. Ten také říká, že bez města Nový Bor by klub v žádném případě fungovat nemohl. „Potom, co zkrachovala Sazka, se mnoho změnilo, peněz je mnohem méně. Na sport jako takový ale peníze máme,“ tvrdí s tím, že novoborský klub přesto řeší jiný závažný problém stav sportoviště.

Novoborský stadion má FC Nový Bor pronajatý od místní tělovýchovné jednoty. Areál ale dlouhodobě chátrá. Zrezivělé oplocení, tribuny nebo nevyhovující šatny jsou jen část z problémů, které místní fotbalisty pálí. Do rekonstrukce se ale nikomu moc nechce.

„Není to naše a velké investice si stejně nemůžeme dovolit. Bavili jsme se i o odkupu, ale je to v řádech milionů, které v tuhle chvíli nemáme. Podle mého by bylo nejlepší, kdyby areál koupilo město a následně si na jeho obnovu vzalo dotace,“ říká předseda fotbalového klubu. Kromě sborů dobrovolných hasičů jsou zásadní součástí života na menších obcích místní sportovní mančafty. 

Například ve Skalici u České Lípy jde z rozpočtu každoročně na sport téměř čtyři sta tisíc korun, což je na obec této velikosti poměrně značná suma. „Pod SK Skalice patří fotbalový mančaft a tým kuželkářů, každoročně přispíváme i na cyklistické závody spolku DAAK TOUR. Prakticky pokaždé, když někdo přijde s tím, že by uspořádal nějakou akci, není problém mu přispět,“ říká starosta Skalice u České Lípy Jiří Löffelmann. Sport takto podporují dlouhodobě. „Ať už hraje fotbalové áčko nebo béčko, na fotbal chodí vždy plno lidí. Myslím si, že je to důležitá součást života v obci.

Konkrétně ve Skalici měli fotbalové dorostenecké týmy, ale nejsou děti. „Alespoň se nám daří plnit přípravku. Mít alespoň těch padesát dětí, které chodí pravidelně sportovat, je nesmírně důležité,“ podotýká Löffelmann.

HLAVNÍ JSOU DĚTI

Za nesmírně důležité považují sportování dětí i funkcionáři florbalového klub FBC Česká Lípa. Na tréninky dochází přes 450 dětí z různých koutů regionu, kde postupně vznikají, většinou ve spolupráci se školami, takzvané florbalové akademie. „My sami o sobě tvrdíme, že jsme spíše mládežnický klub,“ říká Štěpán Slaný, manažer FBC Česká Lípa, jehož mužský A tým bojuje v nejvyšší české soutěži.

I přesto, že jsou českolipští florbalisté velice úspěšní, peníze z nebe jen tak nepadají. „Získali jsme nějaké renomé, ale například českolipské podnikatelské prostředí je pro nás hodně nepřehledné. Jsme město spíše montoven v zahraničním vlastnictví. Tyto firmy často žádnou místní společenskou zodpovědnost necítí a na sport nepřispívají. Nemáme tu firmu typu škodovka, která v Boleslavi masivně podporuje mnoho sportů a jejich úroveň tomu také odpovídá,“ dodává Slaný.