Krev na podlaze restaurace v Jablonném v Podještědí zůstala poté, co osmadvacetiletý muž srazil druhého pěstí k zemi. Tam mu útočník uštědřil ještě několik kopanců do hlavy. Bezprostředně po činu svědky i podezřelého zajistili zdejší policisté a vyslechli je. Nyní však v Jablonném hrozí, že podobné případy nebude mít kdo okamžitě řešit. Bude se muset čekat na příjezd policistů ze sousedních měst.

„Mluví se o tom, že kvůli nedostatku lidí by už dále nemělo fungovat obvodní oddělení policie České republiky v našem městě tak, jako nyní. S tím ale zásadně nesouhlasíme,“ řekl starosta Jablonného v Podještědí Petr Sadílek.

V posledních měsících se Jablonné a bezprostřední okolí potýkají se sérií požárů, přepadení i drobných krádeží. Kriminalita je tu vysoká, v porovnání s ostatními obcemi v regionu figuruje Jablonné na předních příčkách. Navíc se do města kvůli nepokojům ve Šluknovském výběžku v posledních měsících přistěhovala asi padesátka romských obyvatel, vzhledem k sociálním úsporám budou mít lidé také hlouběji do kapsy.

Stále reálněji se tak jeví situace, že obyvatelé budou řešit své problémy alkoholem a drobnými krádežemi. Policisté v Jablonném pak budou mít práce nad hlavu. Záleží však na tom, zda ji bude mít kdo dělat.

Policisty sloučí se Cvikovem

„V současné době je ve městě sedm policistů. Je však možné, že se jejich stav sníží. Pokud ano, nebudou už schopní dohlížet na pořádek na celém území, které mají na starosti. A policie nám nové lidi nedá. V úvahu by potom přicházelo spojení zdejšího oddělení s policisty ve Stráži nebo ve Cvikově,“ podotkl místostarosta Jablonného v Podještědí Jiří Rýdl s tím, že policisté by v Jablonném pak působili zřejmě jen několik dní v týdnu.

Místní lidé, vedení města i strážníci samotní nyní jen s hrůzou očekávají den, kdy oddělení přestane v Jablonném naplno fungovat. Všichni se obávají prudkého nárůstu kriminality.

POLICIE V JABLONNÉM

Obvodní oddělení Policie České republiky v Jablonném v Podještědí čítá 7 policistů, sídlí v městské budově v Alšově ulici. Náklady na provoz hradí Policie ČR. Současně se státní policií sídlí v budově také Městská policie čítající 4 strážníky. Ti svým kolegům předají okolo 10 případů měsíčně.
V Jablonném v Podještědí žije asi 3819 obyvatel, v míře kriminality se řadí na přední příčky v regionu.

„Byla by to katastrofa. Všichni si zvyknou, že tu policisté nejsou a budou si tu dělat, co budou chtít. Už nyní totiž místní výtržníci podle auta na dvoře přesně poznají, jestli sloužíme nebo ne. Bez státních bychom zůstali na celou oblast jen čtyři městští strážníci, což se absolutně nedá zvládnout,“ doplnil Pavel Ratajský, pověřený strážník Městské policie v Jablonném v Podještědí.

Místní se proti hrozbě zrušení stanice brání všemi dostupnými prostředky. Představitelé města poslali dopis ministru vnitra i policejnímu prezidentovi. Nikdo jim prozatím neodpověděl. Ani žádná povolaná osoba z Policie ČR se zatím definitivně nevyjádřila k tomu, co se bude dít v případě, že z Jablonného odejde další sloužící policista.

Pokud situace nastane, dozví se údajně místní konečné řešení s předstihem. Vyjádření plk. Petra Rajta, vedoucího územního odboru, jenž otázku zachování policie v Jablonném se starostou Petrem Sadílkem probíral, se Deníku nepodařilo sehnat. „Petr Rajt je momentálně na dovolené a v době jeho nepřítomnosti nechci mluvit za něj,“ sdělila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Strážníci navzájem spolupracují

Policisté dohlíží na pořádek kromě Jablonného také v okolních obcích jako je Postřelná, Lvová, Kněžice nebo Velký Valtinov.

I jejich oddělení se dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu. Kvůli škrtům v rozpočtu odešlo od policie mnoho jejích příslušníků a dlouhodobě se noví lidé nepřijímají. Státním policistům v Jablonném pomáhají v jejich povinnostech také městští strážníci, sdílejí společně jednu služebnu.

„Spolupráce mezi námi je opravdu výborná. Společně například provádíme silniční kontroly, při kterých měříme u řidičů alkohol v krvi nebo je testujeme na drogy. Jsme totiž jedno z mála oddělení městské policie v republice, které vlastní přístroj na měření přítomnosti drog v těle,“ upřesnil Pavel Ratajský.