Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Běžci vyrazili do parku za novým úsměvem

Česká Lípa - Do dobročinného běhu se v pátek v České Lípě zapojilo přes 250 běžců, od malých až po velké.

31.10.2016
SDÍLEJ:

Městský park v České Lípě v pátek ožil Během za novým úsměvem.Foto: Deník

V České Lípě se v pátek běžel závod pro dobrou věc. Uspořádat charitativní běh v České Lípě napadlo Hanku Broulíkovou, maminku holčičky s rozštěpem.

„Běh se koná ve prospěch českých rozštěpových pacientů. Tyto běhy pořádá nezisková organizace Za novým úsměvem klientů a přátel rozštěpového centra v Praze, jehož jsem zakladatelkou. Stejné běhy proběhly v dalších jedenácti městech České republiky," říká organizátorka běhu Hana Broulíková. První ročník běhu probíhal v měsíci říjnu celkem ve 12 městech České republiky a sklidil velký úspěch.

Českolipský běh svým programem a svou účastí obohatili Martin Šimůnek, mistr světa v biketrialu a českolipská plavkyně Petra Chocová, kteří se postarali o zábavu a rozehřátí běžců. Běžely se dvě trasy, jedna pro dospělé a druhá pro děti. Obě dvě vedly městským parkem, kde probíhalo i celé zahájení, u kterého nechyběla ani starostka České Lípy Romana Žatecká. Ta osobně odstartovala běh dětí i běh dospělých. Každý účastník si domů odnesl medaili.

Co je rozštěp obličeje?Rozštěp obličeje je nejčastější vrozená vývojová vada hlavy a krku, která neléčená výrazně ovlivňuje vzhled pacienta a vyžaduje komplexní a dlouhodobou léčbu. V roce 1964 byl založen genetický registr, který v současnosti obsahuje více než 4500 rodin.

„Chtěla bych srdečně poděkovat těm, kteří mě v organizaci běhu pro Českou Lípu podpořili. Děkuji městu Česká Lípa za finanční dar ve prospěch běhu," doplňuje organizátorka.

Běhy za novým úsměvem se konají v rámci osvěty rozštěpové problematiky. Účastníci dělají něco pro své zdraví a zároveň pomáhají dobré věci. Celkem odběhlo ve všech městech 2049 běžců. V České Lípě se samotného běhu zúčastnilo 256 běžců. „Nejvíce nás však těší zájem mladých lidí, kteří se na rodinný život teprve připravují, a rodičů v produktivním věku, kteří přišli podpořit akci i se svými dětmi," říká organizátorka.

Vyčlenění z kolektivu

Ačkoliv obecné povědomí o rozštěpových vadách není vysoké, vada samotná vzácná není. Ročně se s ní narodí okolo 160 dětí, počet narozených dětí s rozštěpem obličeje se však vzhledem ke zlepšujícím se metodám prenatální diagnostiky snižuje.

Faktem je, že ve společnosti jsou stále hluboce zakořeněné předsudky o stigmatizaci dětí s rozštěpovou vadou v obličeji, o jejich vyčlenění z kolektivu a celoživotním traumatu z jizev na obličeji. Moderní metody léčby rozštěpů obličeje jsou však na špičkové úrovni a výsledky léčby českých lékařů jsou neuvěřitelné. Jsou natolik efektivní, že děti vstupují do kolektivů takřka bez viditelných jizev, současně natolik šetrné, aby nezpůsobovaly dětem vážnější problémy a nebraly jim radost ze života. Mohou žít stejně plnohodnotný život jako všechny děti zdravě narozené.

Autor: Kateřina Charvátová

31.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Lokomotiva Česká Lípa - Stráž nad Nisou 3:0. Českolipský Pospíšil (ve žlutém) souboji s Kaprasem.

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

KRÁTCE: Na cyklostezku si v Ralsku ještě počkají. Centrum Lípy je rozkopané

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení