V České Lípě se v pátek běžel závod pro dobrou věc. Uspořádat charitativní běh v České Lípě napadlo Hanku Broulíkovou, maminku holčičky s rozštěpem.

„Běh se koná ve prospěch českých rozštěpových pacientů. Tyto běhy pořádá nezisková organizace Za novým úsměvem klientů a přátel rozštěpového centra v Praze, jehož jsem zakladatelkou. Stejné běhy proběhly v dalších jedenácti městech České republiky," říká organizátorka běhu Hana Broulíková. První ročník běhu probíhal v měsíci říjnu celkem ve 12 městech České republiky a sklidil velký úspěch.

Českolipský běh svým programem a svou účastí obohatili Martin Šimůnek, mistr světa v biketrialu a českolipská plavkyně Petra Chocová, kteří se postarali o zábavu a rozehřátí běžců. Běžely se dvě trasy, jedna pro dospělé a druhá pro děti. Obě dvě vedly městským parkem, kde probíhalo i celé zahájení, u kterého nechyběla ani starostka České Lípy Romana Žatecká. Ta osobně odstartovala běh dětí i běh dospělých. Každý účastník si domů odnesl medaili.

Co je rozštěp obličeje?Rozštěp obličeje je nejčastější vrozená vývojová vada hlavy a krku, která neléčená výrazně ovlivňuje vzhled pacienta a vyžaduje komplexní a dlouhodobou léčbu. V roce 1964 byl založen genetický registr, který v současnosti obsahuje více než 4500 rodin.

„Chtěla bych srdečně poděkovat těm, kteří mě v organizaci běhu pro Českou Lípu podpořili. Děkuji městu Česká Lípa za finanční dar ve prospěch běhu," doplňuje organizátorka.

Běhy za novým úsměvem se konají v rámci osvěty rozštěpové problematiky. Účastníci dělají něco pro své zdraví a zároveň pomáhají dobré věci. Celkem odběhlo ve všech městech 2049 běžců. V České Lípě se samotného běhu zúčastnilo 256 běžců. „Nejvíce nás však těší zájem mladých lidí, kteří se na rodinný život teprve připravují, a rodičů v produktivním věku, kteří přišli podpořit akci i se svými dětmi," říká organizátorka.

Vyčlenění z kolektivu

Ačkoliv obecné povědomí o rozštěpových vadách není vysoké, vada samotná vzácná není. Ročně se s ní narodí okolo 160 dětí, počet narozených dětí s rozštěpem obličeje se však vzhledem ke zlepšujícím se metodám prenatální diagnostiky snižuje.

Faktem je, že ve společnosti jsou stále hluboce zakořeněné předsudky o stigmatizaci dětí s rozštěpovou vadou v obličeji, o jejich vyčlenění z kolektivu a celoživotním traumatu z jizev na obličeji. Moderní metody léčby rozštěpů obličeje jsou však na špičkové úrovni a výsledky léčby českých lékařů jsou neuvěřitelné. Jsou natolik efektivní, že děti vstupují do kolektivů takřka bez viditelných jizev, současně natolik šetrné, aby nezpůsobovaly dětem vážnější problémy a nebraly jim radost ze života. Mohou žít stejně plnohodnotný život jako všechny děti zdravě narozené.