Nová výstava věnovaná zakladateli Bezdězu připomene na 22 panelech připomene významnou osobnost. Zajímavostí výstavy jsou například kopie pohřebních insignií Přemysla Otakara II. či jeho meče. Slavnostní zahájení se uskuteční ve středu 8. května ve 13 hodin v Infocentru obce Bezděz. Výstava samotná bude k vidění v prostorách hradu do konce října.

Na 11. květen je připravena akce Bitva o hrad Bezděz. Návštěvníky čeká od 13 hodin velkolepé představí sedmi šermířských skupin. K vidění budou ukázky zbraní, mučírna nebo středověká kuchyně. Zahraje dobová skupina Řemdich a chybět nebude kovářská dílna.

Na sobotu 25. května je v plánu noční výstup doplněný kulturním programem. V rámci Noci hradních kaplí bude památka otevřená od 19 do 22 hodin a připravena bude hudba, šermíři a ohňová show.

Na Bezdězu v těchto dnech končí výstavba nové nákladové lanovky, která zjednoduší dopravu materiálu na hrad. Současně s rekonstrukcí lanovky byly položeny i sítě pro možnost budoucího napojení hradu na vodovodní řad a svodu odpadní vody z objektu.

Nostalgické jízdy zvláštními parními a motorovými vlaky po Českolipsku a den otevřených dveří v bývalém lokomotivním depu.
Parní sobota s Papouškem. Tratě na Českolipsku křižovaly historické lokomotivy

„Zajímavostí je, že beton nutný pro rekonstrukci lanovky, se musel na vrchol dopravovat vrtulníkem,“ uvedla Lucie Bidlasová, mluvčí Národního památkového ústavu, ÚPS na Sychrově. Zdůraznila, že lanovka v žádném případě neslouží pro přepravu osob.

Návštěvníky hradu letos vítá nový informační systém, který bude postupně zaváděn po celém areálu hradu. Novou podobu má i dětská hra Poklad kralevice Václava, na dílčí změny se mohou lidí těšit i v hradní expozici.

Hlavní oslavy letošní výročí chystá správa hradu na srpen, program bude teprve zveřejněn.

Hrad Bezděz.Hrad Bezděz.Zdroj: archiv Libereckého krajeKrálovský hrad Bezděz založil v roce 1264 král železný a zlatý Přemysl Otakar II. Roku 1279 zde byl uvězněn jeho syn Václav II. s matkou královnou Kunhutou. V husitských válkách se hrad stal nejmocnější oporou katolické církve na severu Čech. Jeho nedobytnosti bylo důvěřováno natolik, že sem byly převezeny z Prahy Zemské desky a značný církevní, a světský majetek.

Od roku 1627 byl hrad v majetku Valdštejnů. Klášter montserratských benediktýnů zde byl zřízen v roce 1661, zrušen byl reformou císaře Josefa II. roku 1785. V letech 1831–1836 se zde inspiroval k dílu Máj básník Karel Hynek Mácha.

Mohlo by vás zajímat: Stráž slaví, zámek Vartenberk je přístupný. Budou se tam pěstovat houby?

Zdroj: Ladislava Sdrzallek