Naprosté většině lidí, kteří se zapojili do ankety Deníku, bezdomovci u obchodních domů vadí. Z připojené diskuse také plyne, že to není ani tolik fakt, že postávají u vchodů do obchodních center, ale lidem vadí spíše arogance některých z nich spojená s faktem, že nepracují.

Některá města se snaží řešit stížnosti občanů vyhláškou o konzumaci alkoholu na veřejnosti. Názory na toto řešení se liší. Argumentem proti je to, že i když strážníci udělí pokutu tomu, kdo na veřejnosti alkohol požívá, v případě lidí bez domova stejně není ani vymahatelná ani účinná.

V České Lípě si čtenáři nejvíc stěžují na Kaufland. Bezdomovců je tu také nejvíce. Může to souviset například i s polohou nákupního centra, které je nejblíž autobusovému nádraží a také Domu humanity, kde mnozí přespávají. Zeptali jsme se proto mluvčího obchodního řetězce, zda o situaci vědí a jak ji budou řešit.

Kaufland bude jednat

„Situaci u prodejny v České Lípě podrobíme ještě jednou důkladné kontrole v této věci,“ uvedl mluvčí řetězce Michael Šperl. „Tento problém opravdu v ojedinělých případech existuje. Naše společnost se vždy snaží o to, aby svým zákazníkům nabídla bezproblémový, pohodlný a ničím nerušený nákup. Zásadně lze konstatovat, že naši zaměstnanci stejně jako zaměstnanci bezpečnostní služby mají povinnost zákazníkům pomoci a chránit a to v rámci platných zákonných norem,“ dodal.

Své zkušenosti popsala řada diskutujících na webu Českolipského deníku. „Ten rohlík a klidně i něco na něj by jim člověk dal, tak nuzně na tom nejsem. Ale asi jako většině mi vadí, že oni pouze somrují peníze na alkohol a ještě se (někteří) tváří jako že je vaše povinnost jim na něj dát.Vrcholného čísla jsem byl jednou svědkem na nádraží v Doksech, kde jeden dobře naladěný pán koupil bezdomovci pivo, a dotyčný se na něj div neobořil, že desítku on přece nepije,“ píše Petr.

Diskutující s přezdívkou druh člověka vidí problém z jiného úhlu: „Od středověku do druhé světové posedávali žebráci na schodech kostelů a chrámů a připomínali svým nuzným zjevem, že ne každý se má tak, aby mohl nosit čisté šaty a žít v klidu a teple. Ačkoliv je často pravdou, že si za svoji situaci mohou více či méně sami, zima a hlad v tom nevidí rozdíl. Pokud jsme se jako společnost rozhodli, či si nechali vnutit, že nákupní centra jsou nové chrámy vše řešícího boha Konzumu, měli bychom akceptovat, že u jejich prahu stojí jako Memento mori lidé, co nemají kam jít.“

Psycholog Miroslav Hudec vysvětluje, že skupina bezdomovců pochází ze dvou skupin. „První jsou lidé, kteří se nedokáží zařadit do společnosti. Druhá pak se octne na ulici často ze dne na den, mnohdy ani neví, jak. Stačí přijít o práci, majetek, rozvést se.“
Připomněl také případ bezdomovce, který zachránil miminko, ale pár měsíců nato sám umrzl.