Obzvlášť při rozdělávání ohně může snadno dojít k založení požáru. S teplotou blížící se k bodu mrazu hasiči častěji vyjíždí k požárům odpadu, který se vymkl kontrole a může ohrozit i lidský život. Naposledy se tak stalo ve vybydleném objektu v České Lípě. „Hasiči vyjížděli k drážnímu domku, kde hořel odpad. Ze zakouřeného prostoru vyvedli muže, který tam přebýval. Muž bez domova se nadýchal zplodin hoření a hasiči ho předali do péče záchranářů k dalšímu ošetření,“ informovala mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

V Libereckém kraji jsou desítky míst, kde se bezdomovci shlukují. Jen na Jablonecku je zhruba 25 černých skládek. A to nejen od bezdomovců.

O RIZIKU VĚDÍ

Přestože riziko požáru hrozí vždy a všude, bezdomovci o zásadách bezpečného rozdělávání ohně vědí. „Lidé bez domova získávají informace, jak se bezpečně chovat ve squattech nebo provizorních příbytcích, od našeho terénního pracovníka,“ informovala oblastní ředitelka organizace Naděje Milena Havrdová.

Jak ale s informacemi pak naloží, záleží už individuálně na každém člověku. Největší nebezpečí podle odborníků vzniká tehdy, když je bezdomovec závislý na nějaké psychotropní látce nebo alkoholu. „Jsou pak schopni usnout s cigaretou, od které jim chytne třeba spacák. To se pak často stane nehoda,“ dodala ředitelka.

Cílem terénních pracovníků je nejen poskytnout lidem bez domova potřebné informace o bezpečném chování, ale především je informovat o tom, že existuje možnost ubytování v azylových domech. Alespoň přes zimu. Jednou z možností jsou právě azylové domy či noclehárny Naděje v Liberci a Jablonci.

TŘICET KORUN ZA NOC

Jak dále uvedla Milena Havrdová, tak například v noclehárně v Jablonci místa jsou. „Každý den se to mění, ale když byly letos první mrazy, byli jsme obsazení z 80 procent.“

Poplatek za noc v noclehárně je 30 korun. Pokud však někdo přijde z ulice a nemá žádné peníze, azylový dům ho neodmítne. „Než se jim vyřídí dávky, tak první noclehy mají zdarma. Určitě je ode dveří nevyhodíme,“ doplnila Havrdová.