novuvysvěcení opraveného kostela v Deštné se ujal mons. Jan Baxant, litoměřický biskup. Na rozsáhlých opravách se podíleli zejména místní občané, z nichž lze vyzdvihnout manžele Šabatovy, potomky Němců, kteří zde žili, a město Dubá.

„Za posledních pět let město investovalo do oprav kostela čtvrt milionu, což je deset procent. Kromě toho jsme dělali veřejné osvětlení a nasvícení kostela,“ shrnul místostarosta Dubé Tomáš Novák. Pracovníci na veřejně prospěšné práce se starají o hřbitov a jeho okolí. Aby místo bylo skutečně pěkné, Dubá investuje i do sousedního objektu, v němž je obchod a hospoda. „Vloni jsme opravovali střechu, letos vyměňujeme okna a provedeme novou fasádu,“ doplnil místostarosta.

close zoom_in Opravám sakrálních památek se na Dubsku věnují pečlivě. Jen letos litoměřický biskup znovu vysvětil kaple v Horkách a Dražejově. „Za tím je velké úsilí našeho faráře Mordačíka, hlavního organizátora oprav,“ zdůraznil místostarosta.

Zeptali jsme se jej, kde vidí příčinu, že některé kostely doslova chátrají, jinde ale ožívají? „Asi záleží na tom, kde kdo z duchovní správy je. Je jasné, že někdo se má víc k lidem, někdo je zaměřený na něco jiného. Když se někde objeví duchovní správce, který je s lidmi, má je rád, chce pro ně něco dělat, má vždycky kolem sebe dostatek těch, kteří mu pomohou. Nejen manuálně, ale pomohou získat granty, sponzory, a tak dále,“ míní mons. Jan Baxant.

Biskup znovu vysvětil kostel v Deštné přesně rok poté, kdy mu papež oznámil, že jej bude jmenovat litoměřickým biskupem. Zejména během setkání po mši svaté bylo překvapivé sledovat, kolik lidí za tu dobu zná jménem, s kolika se zdraví a hovoří s nimi, jako by se znali už dlouho. Naše otázka směřovala k těmto vztahům.

„Je to zvláštní, ale to je asi danost od Pánaboha,“ připustil biskup. „Přece jim nemůžu říkat: hej, počkej. Je to tak, že chci mít lidi rád. Když jsem byl sám v první třídě, bylo mi divné, že učitelka říká nám, prvňáčkům, příjmením. Mám rád osobní vztahy,“ prozradil na sebe litoměřický biskup Jan Baxant.