Mají podobné ambice, jejich tváře lidé dobře znají a oba chtějí zastupovat Českou Lípu v Senátu. Starosta Okrouhlé Jiří Vosecký (SLK), nebo místostarosta Doks a dosavadní senátor Karel Kapoun (ČSSD)?

Těsná bitva jeden na jednoho, v níž se hraje o čestný post senátora pro příštích šest let, právě začíná. Volební místnosti senátního obvodu pro Českou Lípu, kam patří i voliči z části Liberecka a Mělnicka, se otevřeli v pátek ve 14. hodin.

Moc ovlivnit výsledek druhého kola senátních voleb má ve svých rukou dohromady 114 tisíc 758 voličů. V prvním kole, ze kterého vyšel jako vítěz Vosecký (6 633 hlasů, Kapoun o 500 méně), přišlo vhodit svůj hlas do urny ale pouze 30,92 % voličů.

„Přeji si, aby přišlo alespoň pětadvacet procent voličů, mandát je potom o to silnější," řekl Deníku Vosecký. Nízkou volební účast Kapoun potom přičítá všeobecné nechuti voličů jít k volbám.

Zajímavé je porovnání hlasů voličů Českolipska a obyvatel šestadvaceti obcí mělnického regionu. Zhruba třetina obcí Mělnicka volí nového senátora společně s Českou Lípou kvůli úbytku obyvatel v českolipském senátním obvodu.

Tamním voličům se z celkových devíti kandidátů na senátora nejvíce zalíbil padesátiletý úředník z Nového Boru Milan Adamec a Karel Kapoun. Vosecký skončil v prvním kole v části Mělnicka až pátý.

Oběma kandidátům vyjádřili veřejně svou podporu do druhého kola senátních voleb některé ze známých osobností regionu i neúspěšní kandidáti. Vosecký získal například podporu Libora Kleibla (Pro sport a zdraví) a za sebou má také většinu starostů hnutí SLK. Kapoun s povděkem přijal podporu Jana Dvořáka (KSČM) nebo také známé českolipské plavkyně a nové zastupitelky České Lípy Petry Chocové.

Volit do Senátu mohou lidé v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Vosecký: Senát funguje jako ústavní pojistka

Jiří Vosecký• 63 let
• ženatý, má dva dospělé syny od roku 1996 je starostou obce Okrouhlá u Nového Boru
• většinu života pracoval v Crystalexu jako strojník sklářských automatů
• je předsedou svazku obcí Novoborska, místopředsedou Euroregionu Nisa
• v prvním kole senátních voleb zvítězil se 6 633 hlasy (20,14 %)
• říká o něm starosta Zákup Radek Lípa: „Je to člověk, který mně osobně a našemu městu několikrát pomohl a já bych byl rád, kdyby byl naším senátorem. Nikdy jsem od něj neslyšel, že něco nejde. V druhém kole voleb bude rozhodovat každý hlas."

Okrouhlá - Je vítězem prvního kola senátních voleb a v případě, že uspěje, vzdá se čela vedení obce Okrouhlá, kde je osmnáct let starostou. Jiří Vosecký, kandidát na senátora pro Českou Lípu.

Co je podle vás lokálním tématem senátního obvodu?

Těch problémů je určitě více, například nezaměstnanost, špatná dopravní obslužnost v regionu, na Kokořínsku problémy s nadměrným čerpáním spodních vod, na Novoborsku snahy o výstavbu vysokého napětí přes CHKO Lužické hory.

V Senátu je mimo jiné důležitá síla klubů jednotlivých stran. Není to jen o jednotlivcích. Nebojíte se, že přijdete o svůj optimismus?

Pokud budu zvolen, působil bych v klubu Starostů a nezávislých, který vede zkušený starosta Jan Horník. Myslím si, že jsem týmový hráč, což dokládá i to, že jsem zakládal a dlouhá léta vedu Svazek obcí Novoborska.

Co konkrétně je možné podle vás prosadit, aby z toho měli užitek i lidé na Českolipsku?

Znám dobře mechanismus čerpání finančních prostředků i nedokonalosti kontrolního systému dotačních peněz. Pokud budu zvolen, budu iniciovat změny právních předpisů, aby systém byl jednoznačný a příjemcům dotací tento proces zjednodušil.

Proč by lidé měli přijít k volbám?

Senátora volí lidé přímo a domnívám se, že tato volba dává senátorovi silný mandát k tomu, aby hájil oprávněné zájmy a potřeby svého obvodu.

Kapoun: Nováček nemá šanci prorazit

Karel Kapoun• 61 let
• ženatý, má dvě dospělé dcery a vnuka
• absolvent Vysoké školy lesnické a dřevařské ve Zvolenu
• 12 let je nepřetržitě místostarostou v Doksech
• dosavadní senátor pro volební obvod Česká Lípa
• v prvním kole senátních voleb skončil se 6 130 hlasy druhý (18,61 %)
• Má na své straně Karla Tejnoru (ODS): „Bez hlasování je podpoříte oba. Mohu pouze poukázat na to, že pan Vosecký je kandidát za starosty a to je pouze spolek uvolněných volených „úředníků" s úzkým politicko-ekonomickým zaměřením. Senát je horní komora parlamentu a jeho náplní nejsou opravy silnic II. a III. třídy."

Doksy - V prvním kole senátních voleb skončil těsně za Jiřím Voseckým. Dvanáct let je místostarostou Doks a posledních šest také senátorem pro zdejší obvod. Karel Kapoun obhajuje post senátora.

Co je podle vás lokálním tématem senátního obvodu?

V první řadě určitě nezaměstnanost, na tom se shodujeme i s mým protikandidátem. Přestože vlivem nové vlády došlo ke zlepšení, procenta stále ukazují, že je zde nejvyšší. Je potřeba podporovat investory. Druhá věc je dopravní dostupnost. Vlaková i autobusová doprava z koncových měst, například do Liberce je tragédie. To jsou věci, na kterých by se mělo pracovat.

Klub senátorů ČSSD je velmi silný. Uveďte prosím příklad, jak se může senátor prosadit v praxi?

Každý senátor může pomáhat a není to jen stranická záležitost. Veřejně jsem vystoupil a podpořil například senátorku pro Jablonec, která prosazovala, aby se Jablonec stal statutárním městem. Vyjádřil jsem jim podporu a s naším průvodním slovem zákon vyšel.

V čem je výhodné, že už v Senátu máte zkušenosti?

Nový senátor začíná „na zelené louce", od nuly. Nechci brát panu Voseckému optimismus, ale jedinec a navíc nováček, byť slibuje, nemá šanci prorazit.

Proč by měli lidé jít k volbám?

Svobodná volba je jedinou pravomocí člověka, a tak když se volby konají, tak by toho měl každý využít.