Každé odpoledne až do příští neděle se mohou zejména dámy pokochat zručností a originalitou jabloneckých výrobců bižuterie. Pánové zase mohou některý z originálních kousků svým dámám pořídit.

Mezinárodní trienále JABLONEC 2011, Oděv a jeho doplněk totiž pokračuje v Eurocentru Bižuterním jarmarkem přístupným denně od 14 do 17 hodin. Firmy nabízejí široký sortiment skleněné i kovové bižuterie. U některých stánků si mohou zájemci ukázku mají i možnost si svou zručnost vyzkoušet.

Nikdo by si neměl nechat ujít přehlídky, které na Letní scéně začínají vždy v 16 hodin. „Zaujaly mne hlavně papírové modely představující jednotlivé slohy, jako je rokoko, baroko, empír a další. Na nich jsou natištěné šperky v nadživotní velikosti,“ popsala svůj víkendový zážitek Hana Langrová. Kontrast se zadní tmavou plochou otevřené scény byl podle ní úžasný.

V části módní přehlídky Historie netradičním způsobem představuje Muzeum skla a bižuterie předměty ze své unikátní sbírky.

V části Současnost divák zhlédne výběr modelů našich předních oděvních a bižuterních návrhářů z předešlých ročníků Oděvu a jeho doplňku z let 1998, 2000, 2005 a 2008.

„V části Budoucnost studenti uměleckoprůmys­lových a odborných středních a vysokých škol představují modely budoucnosti, ve kterých ale vycházejí z atributů jednotlivých historických uměleckých období,“ doplnila Jaroslava Slabá, ředitelka muzea.

Nedílnou součástí jsou koncerty na Letní scéně od 15.00.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci vydává u příležitosti Mezinárodního trienále Jablonec 2011 novou publikaci shrnující historii fenoménu jabloneckých výstav v letech 1959–1987. Kniha pojednává nejen o výstavách bižuterie, ale také spotřebního zboží a skla, které se konaly v areálu jabloneckého výstaviště. Čtenáře seznámí s historickými kořeny, z nichž výstavy rostly, se společenskými poměry a atmosférou doby, v níž probíhaly, i současnými snahami muzea na tuto tradici navázat. Křest s přednáškou autorky historičky Jany Nové se koná 21. července v 17 hodin.