Miminka sedící v pruhu speciálně tkané látky dlouhé až pět metrů, které matky nosí na břiše nebo zádech. To je šátkování. Právě probíhá Světový den nošení dětí a k tomuto trendu se i na Českolipsku přiklánějí spousty maminek. Už zítra se v České Lípě koná dokonce pochod nosících maminek městem.

Přestože část veřejnosti a hlavně lékaři se v otázce šátkování a jeho účinku na, z ortopedického hlediska, zdravý vývoj dítěte s vyznavačkami nošení často neshodují, „nosičky" mají jasno. Pro miminka je to prý pohodlné a přínosné. A myslí tím nejen šátek, ale i ergonomická nosítka.

Připomíná dělohu

Dříve matky slýchaly, že mají nechat své dítě vyplakat a v žádném případě nepodléhat pláči. Podle „nosiček" je však tento názor zastaralý. Novorozenec se svým pláčem dožaduje toho, co ho v děloze obklopovalo. Tepla, pevného objetí, tlukotu matčina srdce a houpavých pohybů při chůzi. Právě to mu má nošení poskytnout. „Děti jsou u maminky spokojené, klidnější. Také to má velmi pozitivní vliv na psychiku a vývoj miminka," říká Monika Váchová, která v České Lípě vede kurzy šátkování pro začátečnice i pokročilé.

„Pro maminky je zase hlavní výhodou nejspíše pohodlí. Nemusí se tahat s kočárkem, dostanou se všude lépe, doma mohou i s dítkem v šátku obstarávat domácnost a tak podobně," dodává Monika Váchová.

Na sociální síti existuje skupina s názvem Nosíme po Českolipsku. Ta má k dnešnímu dni 395 členů a každý týden se číslo zvětšuje. Pro nosící maminky i tatínky je v České Lípě několik aktivit. Jednou z nich je také cvičení s miminky v šátcích. „Chodí mi sem čtyři až pět maminek. Chtěla jsem udělat i cvičení pro tatínky, ale nebyl zájem. Výhodou cvičení s miminkem v šátku je, že si maminky zacvičí a přitom mají děťátko stále ve své blízkosti a je jim tak zároveň i zátěží při cvičení," říká Barbora Merenusová, která v České Lípě předcvičuje maminkám s dětmi v šátku.

Takové cvičení probíhá jako klasické jiné. Na začátku se maminky s miminky protáhnou, následuje taneční choreografie a závěr patří protahování s posilováním. Cvičí se jednou týdně. Podle trenérky je nejlepší cvičit s ergonomickým nosítkem nebo šátkem. „Pokud k nám dorazí maminka, která ho nemá, vše jí rádi vysvětlíme a ukážeme," doplňuje trenérka.

Není to fér

Jediným problémem, se kterým se „nosičky" v České Lípě setkávají, je nevýhoda v městské hromadné dopravě. Jízdné je tady totiž zdarma jen pro doprovod dětí v kočárku, ovšem pro rodiče nesoucí svou ratolest v nosítku, popřípadě šátku, přestože v podstatě v autobuse zabírají minimum místa, platí plná sazba. „Přijde mi to trošku nefér," říká maminka Iva Kovandová, která se velmi zasazuje o zrovnoprávnění podmínek.