„Vydali jsme zamítavé stanovisko k povolení těžby v našem katastru," říká starosta Pertoltic pod Ralskem Petr Sellinger s tím, že se s firmou nedohodli na podmínkách.

Prozatím tak mohou odpůrci těžby v klidu spát. V dohledné době se v lokalitě nic těžit nebude.

„Je to výborná zpráva, ale neusínáme na vavřínech. V současnosti jsme si zadali hydrogeologický průzkum a také chceme rozporovat stanovisko EIA," říká starostka Bohatic Eva Lacková.

Právě obec Bohatice by případnou těžbou byla postižena nejvíce. Měla totiž probíhat v jejím těsném sousedství, ale na katastru vedlejších Pertoltic. Znamenalo by to nejen snížení ceny nemovitostí, ale také případné problémy se spodními vodami, zvýšenou prašností a provozem na pozemních komunikacích. Proti těžbě zde proto bojují již několik let.

Ministerstvo těžbu schválilo

Velkou ranou pro Bohatické bylo schválení těžby Ministerstvem životního prostředí letos na konci dubna.

„Podle nás by těžba poškodila životní prostředí, přestože firma tvrdí, že je to podle plánu rekultivací a sanací v pořádku," řekl při té příležitosti místostarosta Bohatic Jiří Kováč a dodal, že se bojí nejen o úbytek pitné vody, ale i o možné zamoření spodních vod v případě neočekávané havárie.

Již v době vydání souhlasného stanoviska probíhalo mezi Pertolticemi a těžební společností vyjednávání, které nakonec nedopadlo. „Chtěli jsme, aby bylo jasně stanoveno, kdy těžba začne," říká starosta Pertoltic Petr Sellinger.

Pro Pertoltice by případná těžba znamenala vítané oživení obecního rozpočtu, ale na druhou stranu, zde nechtějí, aby tímto krokem místní trpěli v budoucnosti.

„Pokud by firma jasně řekla, že začne těžbu za dva roky, asi by to nebyl problém, ale takhle by se mohlo stát, že by začali, až by se jim to hodilo," pokračuje Sellinger s tím, že znovunastolení této otázky bude muset patrně řešit až příští zastupitelstvo obce. „Třeba to bude i za jiné peníze," dodal.