Nebylo v Novém Boru a na severu Čech 1968-1996 pozoruhodnější regionální sportovní akce, než byl Mezinárodní cyklistický etapový závod Bohemia tour, který se proslavil jako “Sklářský závod”.

Později, již z propagačních důvodů, si do názvu připsal přízvisko Crystal. Letos je tomu padesát let..

Bohemie každoročně ozvláštnila Severočeský kraj a činila jej v prvním červencovém týdnu sportovně známým. Byla závodem Světového poháru kategorie B, kam se probojovat  nebylo snadné. Šla každý červenec denně na televizních obrazovkách, v tisku, rádiích, zpravodajství šlo i do světa. Mluvilo se o ní s uznáním po celé Evropě, dokonce i u protinožců, protože  Australané zde občas také startovali.

Snad za všechnu zašlou slávu pochvalný hlas bývalého prezidenta UCI (Mezinárodní cyklistická federace) Luise Perfetta, který závod navštívil:  „Nádherná krajina, náročné etapy, skvělá organizace, příjemní lidé a srdečná atmosféra. Vše, včetně startů a cílů etap na jednom místě, což je unikátní.”

Letos je tomu padesát let co poprvé odstartoval jeden z nejvýznamnějších sportovních podniků v našem regionu, závod který se nesmazatelně zapsal do historie a srdcí jak u sportovní veřejnosti a fanoušků, tak i běžných obyvatel.Zdroj: Státní okresní archiv Česká LípaAle vraťme se do roku 1968, kdy pět týdnů po děsivé invazi vojsk Sovětského svazu a Varšavské !čtyřky“ do Československa a na vzdor okupantům odstartoval 28.září premiérový ročník. „Někde jsme kličkovali ještě mezi tanky a transportéry. Bylo to depresivní, ale my jsme měli radost, že zase závodíme,” vzpomenul při nedávné návštěvě Nového Boru legendární časovkář a stříbrný olympijský medailista Jirka Mainuš.

Prvotní nápad se zrodil v hlavách českolipských cyklistických funkcionářů panů Eichlera, Paličky a Bednáře. Chopil se jej tehdejší tajemník okresního úřadu Josef Lukáš. Společně hledali pro svoji myšlenku silnou oporu, kterou nalezli v tehdejším Borském skle u ředitelů Rudolfa Bušty a Vladimíra Žíly.

Společné motto bylo jasné: České sklo je známe po celém světě a za čas by mohla být také Bohemie. Prostě ukázat světu symbiózu skla a cyklistiky. Netrvalo dlouho a došla dokonalého naplnění, což vydrželo celých osmadvacet ročníků, při kterých se událo nespočet cyklistických bitev, úniků, spurtů, ale také defektů, pádů, porážek a hlavně vítězství. Právě vítězové si odváželi krásné poháry, vázy, mísy,sety. U amatérů tomu tak v politicky rozděleném světě prostě tenkrát bylo.

Psát historii závodu by vydalo na knihu, takže si krátce připomeňme, čím byla Bohemie pro československou i světovou cyklistiku. Podejme krátký  přehled o těch nejlepších, ale i těch, bez nichž by závod nikdy nemohl konat.

● Čtyřikrát Bohemi vyhrál Miroslav Sýkora (Dukla Brno). Dvojnásobní vítězové byli čtyři – Jiří Bartolšic, Miloš Hrazdíra (oba Brno), Ladislav Ferebauer, Václav Toman (oba RH Plzeň) – všichni na Bohemii v dresu národního týmu ČSSR nebo ČSFR a ČR.

● Největší nadšení zdejších sportovních fanoušků však nastalo, když do cíle ve žlutém trikotu dorazil v roce 1976 novoborský rodák Zdeněk Janda (RH Plzeň).

● Kořením závodu bylo po celé roky soupeření cyklistů Dukly Brno, Rudé hvězdy Plzeň a Interu Bratislava, kteří bývali hlavními adepty na reprezentační dres.

● Jen třikráte zvítězili cizinci. Bernd Drogan ( NDR- mistr světa na silnici) a Eric Pichon (Francie). Zcela mimořádným byl ten třetí – Němec Jan Ulrich, který zde v roce 1993 výhrou započal svoji hvězdnou kariéru, která měla dva další vrcholy – olympijské vítězství v Sydney  a v roce 1997 na Tour de France, kterou vyhrál jako jediný ze všech historických účastníků Bohemie.

Letos je tomu padesát let co poprvé odstartoval jeden z nejvýznamnějších sportovních podniků v našem regionu, závod který se nesmazatelně zapsal do historie a srdcí jak u sportovní veřejnosti a fanoušků, tak i běžných obyvatel.Zdroj: Státní okresní archiv Česká Lípa

● Odjelo se přes 170 etap. Šestkrát stáli na stupních vítězů Ferebauer,Sýkora, Jiří Škoda (Brno) a Svatopluk Henke (Plzeň).

● Na startu byli cyklisté 27 zemí. Mezi nimi také světoví a olympijští šampioni v různých cyklistických disciplinách. Švédové Nilsson, Fagerlund, Filipson, Nizozemec Knetemann, Rusové Vedernikov a Sokolov, Ital di Tano, plejáda Němců – Barth, Schur, Ampler, Raab, Drogan, Braun, Ulrich a naši olympijští medailisté Mainuš, Kostadinov, Škoda a další. Stejně tak mistři světa z cyklokrosu Jiří Fišera, Radomír Šimůnek, Jiří Camrda či Roman Kreuziger (otec našeho současného nejlepšího silničáře).

● Ze závodníků z Českolipska Zdeněk Janda ( v dresu ČSSR) v roce 1976 vyhrál. Dobře se umisťovali i Jiří Kvapil a Renné Taller. Zajeli si ji také Jiří Vojtěch, Jan Habart,  Ota Vejskal, Jan Král, Přemys Líbal, Antonín Palán, Plesar, Palička….

● Bohemia byla také prvním sportovním podnikem v celém východním bloku, kde se objevili skuteční profesionální kolečkáři. Účast týmu Motobecan z Francie v roce l987 byla sice trapná, ale k zaznamenání je. Profíci pak zcela pravidelně nastupovali na start od roku 1990, kdy  skončil pokrytecký amatérismus.

● Na Bohemii se od roku 1988 poprvé v československém sportu vyplácely zcela legálně peníze (německé marky) . Uvolnil je ze svých devizových kont Crystalex, což by bez legendárního ředitele Františka Arnošta (byl I mistr dvěta v házené) nešlo. Rázem závod získal na větší mezinárodní prestiži.

● Později přibyly ještě další dva etapové závody organizované MCEZ Bohemia. Mládí Bohemie s centrem v Doksech bylo určeno závodníkům do 18 let a slabšímu pohlaví Ženy Bohemie s centrem ve Cvikově.

● Každodenní televizní zpravodajství mělo také své premiéry. Poprvé v ČSSR reportoval přímo z etap rozhlasovým mostem divákům do cíle na borské náměstí Míru jejich průběh sportovní komentátor Jaroslav Suchánek. Jednou tak dokonce oznámil během etapy Jiřímu Škodovi, že mu manželka zrovna povila syna. Premiéru zde měla pojízdná kamera legendárního sportovního kameramana Pavla Křížka, která potom nechyběla při žádné významnější silniční cyklistice.

Letos je tomu padesát let co poprvé odstartoval jeden z nejvýznamnějších sportovních podniků v našem regionu, závod který se nesmazatelně zapsal do historie a srdcí jak u sportovní veřejnosti a fanoušků, tak i běžných obyvatel.Zdroj: Státní okresní archiv Česká Lípa● Nepředstavitelný by byl tento etapový závod bez pochopení ředitelů Borské skla a později Crystalexu Rudolfa Bušty, Vladimíra Žíly, Rudolfa Pavlišty a především Františka Arnošta. A také obchodních ředitelů, kteří řídili propagaci - Františka Rasochy, Svatopluka Dvořáka a Jiřího Ceháka.

●    Závod měl bezmeznou podporu města, které vzalo ihned Bohemii za svou. Přičtěme pracovité muže z Technických služeb, jednotky hasičů, krajských a místních policistů, ale i zdejší a ústecké lékaře i zdravotníky. Výjimečné bylo ubytovací zázemí ve sklářském internátu a také společné stravování v jídelně Crystalexu.

● Sotva skončil jeden ročník, připravoval se ihned další. Dělo se tak povětšinou bez nároku na nějaké větší odměny. Mnozí z organizátorů již mezi námi nejsou. Za všechny vzpomenu Ladislava Jandu, Karla Hrubého,Bohuslava Hellebranda, Rudolfa Krupičku, Karla Bláhu, Karla Hemzáčka, Josefa Rejholce, Ladislava Landovského, i ty ještě žijící Evu Šimkovou, Františka Beneše, Jiřího Rejholce, Jiřího France,…

●    Poslední perličkou budiž, že pětidenn mezinárodní závod se dal ve svém konci uspořádat za necelé dva miliony korun, a to  při účasti stohlavého pelotonu i s dalším 150 členným doprovodem…. Kolik by to bylo milionů dneska, lze jen licitovat…

Umíráčku Bohemie zabránit šlo jen těžko. Shodli jsme se na tom autor článku s Pavlem Doleželem při setkání cyklistických veteránů v Novém Boru loni v srpnu. Doležel Bohemii jel několikrát jako závodník, oddílový a reprezentační trenér a po roce 1990 se snažil několik let zachraňovat slavnější Závod míru. Jen na okraj, v roce 1991 končil Závod míru právě v Novém Boru .

„Oba závody byly považovány za relikty doby socialismu a nikdo do nich již nechtěl dávat peníze. Úplně bylo pominuto, že se na nich jezdila vynikající cyklistika. Zánik považuji za velikou sportovní škodu. Doposud se žádný český etapák staré dobré Bohémce ani nepřiblížil”,uvedl Doležel.

Přesto Bohemia tour žije, alespoň v srdcích cyklistů, kteří se na ní téměř tři desetiletí střetávali.  Každoročně si dávají dostaveníčko poslední srpnový víkend v Novém Boru, aby zasedli na kola či usedli do aut a projeli se pár kilometrů po trasách etap slavného závodu. Letos bude setkání opředeno koloritem vzpomínání na PADESÁT LET BOHEMIE.

Uskuteční se  ve dnech 24.- 25.srpna a připraven je zajímavý program i pro veřejnost. Kriterium ulicemi města, výstava v Městském kině a promítání dokumentárních filmů, dětské závody a také společná projížďka s legendami. Účast přislíbili Jan Smolík, Pavel Doležel, Miroslav Sýkora, Ladislav Ferebauer, Václav Toman. Zdeněk Janda, Gustav Adolf Schur a další.

Autor: Stanislav Valdman (závod řediteloval posledních pět ročníků)

Oslavy startují

V pátek 24. 8. je připraven sportovně-společenský program s centrem v okolí městského kina v Novém Boru.

Nejprve to budou dětské závody v přilehlém městském parku. Start je od 17:15 a závodu se mohou zúčastnit  nejmenší předškolní děti,  závodit mohou na odrážedlech, koloběžkách, trojkolkách i nejmenších kolech. Jedná se o jednoduchou trasu po parkových cestičkách, tak aby ti nejmenší adepti cyklistiky poprvé vyzkoušeli atmosféru cyklistických závodů. Pro všechny účastníky dětských závodů budou připraveny ceny bez ohledu na jejich umístění.

V 18:00 bude odstartován v sousedství kina závod současných vrcholových cyklistickým závodníků z celé ČR.  Závod nazvaný Velká cena Kolokrámu je zařazen do prestižní kriterijní série Giant liga 2018. Jedná se o silniční kriterium, okruhový závod na technickém okruhu v okolních ulicích. Závod bude trvat zhruba 50minut a v průběhu jsou vypsána samostatná bodovací kola. To dává spolu s technickou tratí předpoklad atraktivní divácké podívané a dramatických sportovních výkonů.

Večer je pak přímo v prostorách městského kina připraven kulturně společenský program pro širokou veřejnost. V 19:30 bude otevřena ve foyer kina vernisáž výstavy dobových fotografií, trofejí, historických kol, dresů a dalších atraktivních a historických cyklistických doplňků.

Od 20:00 bude zahájena v prostoru kinosálu atraktivní beseda za účasti přímých účastníků závodu Tour de Bohemia a těšit se můžete na takové cyklistické legendy jako jsou např. Doležel, Smolík, Labus, Souček, Janda, Daler, a mnohé další. Poutavý program s vyprávěním o samotném závodě i zákulisí budou  moderovat zkušení televizní sportovní komentátoři. Beseda bude doprovázena projekcí archivních filmových reportáží a fotografii a doplněna možností pro diváky získat opravdu cenné cyklistické relikvie.  Po skončení besedy připravili pořadatelé pro všechny návštěvníky  menší občerstvení ve foyer kina, a určitě bude možnost probrat cyklistickou tematiku i v neformální atmosféře.

V sobotu 25. 8. se program přesouvá na novoborské  náměstí Míru a bude mít více sportovní charakter i pro širokou cyklistickou veřejnost. 

Od 13:30 budou opět na náměstí připraveny dětské závody. Dále komentované představení sportovních legend a jednotlivých pozvaných účastníků všech ročníků TdB.  Podpisová akce a spanilá jízda okolo náměstí. 

Ve 14:00 bude z novoborského náměstí odstartován legendární silniční  závod DAAK Tour. Jedná se o tradiční silniční závod.  Početný cyklistický balík odstartuje směrem na Sloup a závodníky čeká náročná 80km trasa s cílem ve Skalici. 

Ve 14:30 pak odstartuje Cyklistická vyjížďka s legendami. Jedná se o tradiční společnou vyjížďku všech pozvaných cyklistických legend, původních účastníků závodu Tour de Bohemia. Je připravena nenáročná trasa cca 25km a vyjížďky se může účastnit i nejširší sportovní veřejnost. Vítáni budou zejména účastníci s retro cyklistickým vybavením.