Nová pláž, nové molo i s cukrárnou pro třicet lidí, altán pro svatební obřady, nové beachvolejbalové hřiště, chodníky, příjezdové cesty a možná i další vymoženosti. To vše by mělo nebo mohlo vyrůst na části pobřeží Máchova jezera ve Starých Splavech.

Dokská radnice ji chce nechat zvelebit a zastupitelé by měli schválit nejlepší projekt. Jenže víc než přípravu férové soutěže o lákavou nabídku začíná celá situace připomínat úvodní bitvu rozsáhlé právní války.

Zbrojí hlavně sama dokská radnice. Ačkoli mají Doksy svého stabilního právního zástupce (kterým je Oldřich Filip, českolipský advokát s vynikající pověstí pozn.red.), dokští radní si před týdnem odhlasovali, že je v kauze revitalizace pobřeží bude zastupovat také advokátka až z Mohelnice na Hané, specialistka na veřejnou správu Jana Zwyrtek Hamplová.

„Chceme mít k ruce více právních názorů. Oba advokáti budou spolupracovat," vysvětluje dokská starostka Eva Burešová. „To, že je paní Hamplová až z Mohelnice, považujeme za výhodu. Protože nemá na nikoho místního žádné vazby."

Aby mohly Doksy s advokátkou uzavřít smlouvu bez řádné soutěže, museli si radní ještě navíc schválit výjimku z vlastní směrnice, která v upravuje zásady a postupy při zadávání zakázek.

„Vypisovat soutěž na právního zástupce by v tomto případě bylo složité. Na paní advokátku jsme dostali doporučení a chceme s ní spolupracovat, protože se zaměřuje právě na působení obcí. A naše vnitřní směrnice upravuje postupy především pro stavební zakázky," říká Eva Burešová.

Právní bitva se už nyní začíná svádět o kiosek, který stojí na městském pozemku v části pobřeží, jež se má revitalizovat a mohl by tak dalšímu rozvoji překážet. Majitel kiosku Jiří Marek z Nového Boru už v červnu, když se o plánech modernizace pobřeží na veřejnosti ještě nevědělo, požádal dokskou radnici o souhlas s tím, aby mohl kiosek zapsat do katastru nemovitostí.

Rada města mu vyhověla a Marek svůj stánek, který koupil v roce 1991 v dražbě od zanikajícího podniku Restaurace a jídelny, na katastru zapsal.

Radní proti kiosku

Teď je ale všechno jinak. Stejní radní města, kteří dali Markovi zelenou, najednou otočili o 180 stupňů a na konci října se usnesli, že berou své rozhodnutí zpět a že se zápisem kiosku do katastru nesouhlasí. „V červnu jsme totiž neměli všechny potřebné informace, například o tom, že kiosek byl zkolaudován jen na dobu určitou, která už uplynula," hájí postup rady města starostka Eva Burešová.

Kiosek byl opravdu ještě za minulého režimu schválen jako stavba dočasná, podobně jako řada dalších staveb tehdejšího podniku RaJ na Doksku.

Další právní spor

Aby se tento rozpor, jehož jádro pudla leží v praktikách socializmu, vyřešil, vydal stavební úřad v Doksech 18. října rozhodnutí o změně užívání kiosku na stavbu trvalou. I tohle je teď ovšem součástí právního sporu. Proti rozhodnutí stavebního úřadu se totiž starostka Eva Burešová minulý týden odvolala. „Město evidentně usiluje o to, aby mohlo podat návrh na odstranění kiosku," zlobí se Jiří Marek.

S nápadem zvelebit a oživit část pobřeží ve Starých Splavech přišel pražský podnikatel Michal Bouška. Jeho zajímavý a lákavý návrh s kioskem Jiřího Marka logicky nepočítá. Jak ale nakonec opravdu bude vypadat pobřeží Máchova jezera ve Starých Splavech, bude více jasné až podle toho, jak skončí tato válka o kiosek.