Čas letí jako o život. Od napínavého senátorského souboje mezi Karlem Kapounem a Petrem Skokanem uplyne, jakkoli se to nemusí zdát, na podzim už šest let a Českolipsko bude znovu hledat svého senátora.

Do podzimu je ještě hodně daleko, ale některé politické strany a sdružení už zveřejnily jméno svého kandidáta. Doposud v senátních volbách na Českolipsku platilo, že stávající senátor nikdy nedokázal svůj mandát obhájit.

Jestli se to konečně podaří prolomit, může Českolipsko sledovat i letos, protože pokus o prodloužení svého mandátu už ohlásil senátor a místostarosta Doks Karel Kapoun. „Již mne nominovala okresní konference a vedení ČSSD," potvrdil nedávno pro Českolipský deník.

„S největší pravděpodobností se zúčastním i komunálních voleb. Na komunální úrovni by to již bylo mé čtvrté volební období, a tak si kladu otázku, zda-li jsem se již svým spoluobčanům moc neokoukal."

Další věcí, která se letos v případě senátních voleb může změnit, je tradiční souboj kandidátů ODS a ČSSD ve druhém kole. Je otázka, jak silná a jakou podporu bude mít ODS. Svého kandidáta pro senátní volby zatím nevybrala.

Senátoři za Českolipsko 1996 – 2002: Miroslav Coufal (ČSSD), v souboji porazil Filipa Šedivého z ODS
2002 – 2008: Karel Tejnora (ODS), v souboji porazil Miroslava Coufala
2008 – 2014: Karel Kapoun (ČSSD), v souboji porazil Petra Skokana z ODS
2014 – 2020 – ?

„Příští týden máme radu místního sdružení, tam to budeme probírat. A protože senátní obvod zahrnuje i Chrastavsko, čekají nás ještě jednání s kolegy z Hrádku a Chrastavy. Myslím si, že kandidáta budeme znát do konce března," řekl Jan Stejskal, předseda oblastního sdružení ODS na Českolipsku.

Velkou neznámou je stejně jako u ODS senátorský kandidát hnutí ANO 2011, které při posledních volbách do poslanecké sněmovny na Českolipsku zvítězilo. „Máme několik kandidátů. Ve hře jsou kandidáti z členské základny i nezávislí. Rozhodneme se do konce března," řekl Tibor Batthyány, šéf Babišova hnutí ANO v Libereckém kraji, pro deník Právo.

Stejně tak jasno zatím nemají ani Zelení, za které před šesti lety kandidoval psycholog Miroslav Hudec.

Hned dva kandidáty ale v tuto chvíli mají komunisté, kteří v posledních sněmovních volbách získali na Českolipsku druhé místo. Jejich oblastní českolipská organizace vybrala pro senátní volby exposlankyni Marii Nedvědovou. Na krajské konferenci KSČM se však změnilo pořadí kandidátky a díky hlasům z Liberecka se stal jedničkou krajský zastupitel Jan Dvořák ze Zákup. Kdo z nich se nakonec stane oficiálním kandidátem KSČM, bude rozhodovat až stranické vedení.

Velmi zajímavé jméno vysílají do senátních voleb Starostové pro Liberecký kraj, kteří nominovali starostu Okrouhlé a šéfa svazku obcí Novoborsko Jiřího Voseckého. Někdejší strojník sklářských automatických linek v Crystalexu je v politice už od roku 1990, kdy se stal místostarostou v Okrouhlé, od roku 1996 tu dělá starostu a bude patřit mezi favority.

Kdo se také dříve ucházel o Senát 1996 – Ladislav Lis, chartista, bojovník za svobodu lidí a práva zvířat, zemřel v roce 2000
1996 – Miroslav Čerbák, českolipský lékař, který se staral o Václava Havla i herce Vlastimila Brodského
2002 – Stanislav Ludvík, podnikatel, majitel kdysi známého stavebního podniku Ralsko
2008 – Oldřich Němec, někdejší poslanec, dnes tajemník Městského úřadu v Ralsku
2008 – Jaromír Dvořák, dnes starosta Nového Boru
2008 – František Novosad, tehdy novoborský zastupitel, dnes úspěšný majitel sklárny a pivovaru v Harrachově
Zajímavost: V roce 1996 postavila svého kandidáta do Senátu i Nezávislá erotická iniciativa.