Ticho a prázdno je od tohoto týdne v Léčebně dlouhodobě nemocných v Novém Boru. Všichni klienti jsou již přestěhovaní v nových prostorách léčebny českolipské nemocnice. Zůstala jen část vybavení, které kvůli stáří a opotřebování nemělo smysl převážet. Vše neodvratně směřuje k prodeji sto let starého rozsáhlého areálu. Po středě do něj chce zasáhnout i město Nový Bor. Jeho zastupitelé schválili, že nabídnou až tři miliony korun.

„Chceme tím úplně dokončit naši snahu o zachování sociálních služeb na Novoborsku,“ předeslala místostarostka Stanislava Silná.

Vize je taková, že pokud objekt získají, měli by dohled nad využitím areálu ve frekventované části města. Hlavně by však mohli zajistit poskytování sociálních služeb pro zhruba 28 tisíc obyvatel Novoborska.

Nakolik budou úspěšní, je otázka. Dozorčí rada a představenstvo akciové společnosti Nemocnice s Poliklinikou Česká Lípa rozhodlo počátkem března, že léčebna půjde do prodeje za odhadní tržní cenu 7,5 milionu korun. A jako správný hospodář by měli prodat nejvyšší nabídce.

Zadlužení odmítli

Radek Nastič proto navrhl, aby město nabídlo zmíněných nejméně 7,5 milionů. „Chceme tu sociální služby, udělejme je, jak mají být. Je třeba si uvědomit, že je budeme jednou potřebovat všichni,“ zdůvodnil svůj návrh Nastič. Do tak vysokého zadlužení ale představitelé města odmítli jít.

První zprávy o sloučení léčebny v Novém Boru s českolipskou přišly loni v lednu. Proti tomu se postavili jak představitelé Nového Boru, tak obyvatelé a na podporu zachování léčebny uspořádali petici. Pod ní se tehdy podepsalo 2,4 tisíce lidí. Loni v září padlo definitivní rozhodnutí o přestěhování klientů do českoliské nemocnice.

„Při zhoršení zdravotního stavu pacientů v Novém Boru řešíme časté noční převozy do českolipské nemocnice. Takové převozy pacientům rozhodně neprospívají,“ uvedl tehdy Petr Chmátal, předseda představenstva a ředitel NsP v České Lípě.

Chtěli domov důchodců

O objekt LDN projevilo zájem město Nový Bor. Měl zde vzniknout domov důchodců, kde by mohli být umístěni i pacienti s Alzheimerovou nemocí. Součástí měla být i nabídka takzvané odlehčené služby, která v regionu citelně chybí. Už dávno totiž převažuje poptávka nad nabídkou volných míst.

Na Novoborsku je pouze jediný domov pro seniory, a to ve Sloupu v Čechách, jenž zřizuje liberecké hejtmanství.

„Kapacita je osmdesát lůžek, z toho jich je dvacet součástí domova se zvláštním režimem pro muže starší padesáti let trpící alkoholismem a psychickými poruchami. Kapacita je naplněná. Počet odmítnutých žadatelů do domova pro seniory je 153, do domova se zvláštním určením pak 109,“ upřesnil Daniel Nerad, ředitel Sociálních služeb města Nový Bor za členy komunitního plánování. Ti jednoznačně podpořili město Nový Bor v jeho snaze o zachování sociálních služeb.

Krajský radní pro sociální věci a předseda dozorčí rady NsP Pavel Petráček již před časem avizoval, že na výzvu k prodeji může reagovat každý a tedy i město Nový Bor. „Pokud tak učiní, budu prosazovat prodej právě Novému Boru,“ vyjádřil se radní Pavel Petráček.