Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o zrno vázne, rozmary počasí zastavily kombajny

Liberecký kraj – Dožínky už klepou na dveře, na polích ale ještě na sklizeň čeká dobrá polovina letošní úrody. Zemědělci stále čekají na lepší počasí, aby mohli posekat zbytek obilovin. Už dnes je ale jisté, že sklizeň bude spíše průměrná a ne tak skvělá, jak se před měsícem očekávalo.

17.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michaela Hasíková

„U řepky ozimé zažíváme velké rozčarování. Její výnosy jsou sotva 2,3 tuny z hektaru, což je zoufale málo. Trochu lépe jsou na tom obiloviny, kde se pohybujeme kolem 5 tun na hektar,“ zhodnotil průběh žní Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou.

Prozatím rozpačité výsledky sklizně by mohlo změnit počasí, které dosud zemědělcům nepřálo. Časté deště zem promáčely a těžká technika namohla vyjet do polí. „Sklízeli jsme sotva dvakrát v týdnu. Nejsme ještě ani v půlce. Čekáme na víc sluníčka. Stačil by nám týden dobrého počasí, abychom žně ukončili,“ doplnil Teplý.

Pokud se počasí neumoudří, budou muset kombajny vyjet do mokra. Mokré obiloviny pak bude třeba vysušit, aby se vůbec daly prodat. Budou ale méně kvalitní, a tím pádem levnější. Zisk zemědělců z prodeje pak ještě více klesne. „Pšenice nebude potravinářská, ale budeme nuceni ji prodat jako krmnou. S tak nekvalitní produkcí ale nejde nic jiného dělat,“ spekuloval předseda Agrární komory Libereckého kraje Jiří Sameš, jak by vypadal konec žní, pokud deště neustanou.

Nadbytek vody svědčí plevelům, které podrůstají obiloviny a snižují jejich výnosy. Se sklizní proto zemědělci nesmějí otálet, i kdyby pršelo. Nikdo ale nevěří, že by sklizeň byla tak špatná, jako v roce 2004 nebo loni, kdy rozsáhlé oseté plochy zaplavilo bahno z rozvodněných řek a nebyly vůbec posekány.

Produkce obilovin v Libereckém kraji se letos očekává kolem 100 tisíc tun. Sklizeň stěžejní obiloviny Libereckého kraje, pšenice ozimé, se pak odhaduje na 54 590 tun při hektarovém výnosu 5,04 tun. Produkce této plodiny by tak ve srovnání se skutečností roku 2010 zaznamenala nárůst ve výši 1,3%, hektarový výnos by byl vyšší o 2,6%. Rozšíření osevních ploch pšenice jarní vede k navýšení sklizně o 123,4% na 8 108 tun při hektarovém výnosu 3,93 tun.

Autor: Tomáš Lánský

17.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Pohádka Johna Shockleeho je pozitivní, inspirativní a zábavná, o tom, že žít své sny lze v jakémkoliv věku.

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení