Prvním čtyřem stovkám lidí z celkových 3 800 v karanténě končí tento víkend 14denní izolace. Většině z nich karanténu nařídili v rámci povinných opatření po návratu ze zemí, které byly 13. března označeny za rizikové. Jestli po jejím ukončení budou muset projít testováním, záleží podle ředitele krajské hygieny Vladimíra Valenty na důvodech, proč v ní skončili.

„Pokud byl tím důvodem návrat z rizikové země bez kontaktu s nakaženým a člověk neměl během karantény žádné příznaky, není důvod to dále řešit,“ uvedl ředitel Valenta. Výjimku tvoří lidé, kteří buď byli v přímém kontaktu s nemocným, nebo se po karanténě vracejí do rizikové profese, například ve zdravotnictví. O tom, zda se mají nechat testovat, musí rozhodnout jejich praktický lékař, u něhož karanténu nahlásili, nebo právě hygiena.

Marcela Krajbichová ze zubní ordinace LB Dent.
FOTO: Chybí roušky i respirátory. Zubaři na Českolipsku zavírají své ordinace

V kraji se zatím testuje pouze v liberecké nemocnici (KNL). K odběrům kraj vyčlenil také dvě speciální sanity, které k indikovaným pacientům přijedou domů. Tento týden by se ale měl počet testovacích míst rozšířit také o nemocnice v Jablonci nad Nisou, České Lípě a Jilemnici. „Spustí se hned, jakmile budou jednotlivá stanoviště vybavena testovacími sadami a ochrannými obleky,“ upřesnil krajský náměstek pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

V kraji se denně provede kolem 60-70 indikovaných vyšetření. „Zatím ale nejsme schopní zajistit testování za úplatu,“ zdůraznil Sobotka. To zatím funguje jen v několika soukromých laboratořích mimo území kraje.

V Libereckém kraji, který patří stále mezi regiony s nejmenším počtem nakažených, byli ve středu hospitalizováni čtyři z celkového počtu 21 nemocných. „Kapacita nemocnice je zatím dostatečná a máme další rezervy,“ upozornil už minulý týden mluvčí KNL Václav Řičář.

Kraj ale už chystá opatření pro případ, že se v příštích dnech či týdnech počet nemocných výrazně znásobí a převýší tak možnosti krajské nemocnice. 

Rezervu už chystá například Nemocnice v Jablonci nad Nisou. „Máme vyčleněno 30 infekčních lůžek se speciálně proškoleným personálem, v tuto chvíli můžeme nabídnout také šest lůžek z celkových dvanácti s plicní ventilací,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová. Nemocnice totiž musí zachovat část lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO i pro další pacienty ohrožené na životech.

Senioři. Ilustrační foto.
Mobily, televize, čtení. Domovy se snaží zahnat strach seniorů

Aby byl jejich počet v současné krizi co možná nejmenší, omezily už teď nemocnice všechny plánované operace, aby tak měly co největší možnou kapacitu speciálních lůžek. „Lidé ale nemusejí mít obavu. Neděláme sice plánované operace, ale i nadále se staráme o pacienty, jejichž onemocnění nesnese odkladu,“ ubezpečil ředitel KNL Richard Lukáš. Namátkou jmenoval onkologické operace a screeningy či kardiologická vyšetření.

Nemocnice i nadále bojují s nedostatkem ochranného materiálu. „Rád bych řekl, že ho máme dostatek, ale nemáme. I přes veškeré dodávky z kraje, za které bych rád poděkoval. Zásoba jednorázových ústenek a respirátorů stačí zhruba na 14 dní. Pokud ale vzroste počet pacientů, bude se velmi rychle tenčit,“ popsal mluvčí KNL.

Podobná situace je i v jablonecké nemocnici. „Nějaké zásoby máme, ale rozhodně ne na týdny,“ podotkla její mluvčí. Od kraje získali dosud 3 800 respirátorů FFP2 a 15 000 jednorázových roušek. „Situaci řešíme i nadále distribucí látkových roušek, za které nesmírně děkujeme,“ uvedla Hybnerová s tím, že všechny se všitou kapsou schraňují do doby, než získají od kraje nanofiltry. S nimi se zvýší účinnost látkových masek na stejnou úroveň, jakou mají zmíněné respirátory.
Jejich technologii a první výrobu zahájila Technická univerzita, kraj nyní rozjel výrobu ve velkém. Nanofiltry chce v první řadě zásobit nemocnice, záchranáře, praktické lékaře a specialisty, hasiče či policisty.

Tomáš Enge je novou posilou stáje Buggyra.
Závodník Enge: Láká mě s Buggyrou vysněný desátý start v Le Mans

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník