Devětatřicet navštívených měst, 1 300 najetých kilometrů. I to je součástí plánu desítky dobrovolníků, kteří v rámci protidrogové kampaně projíždějí českými a moravskými městy. Ve středu dorazí peloton také do České Lípy.

„Na českolipské náměstí dorazíme ve středu kolem osmnácté hodiny. Ve čtvrtek navštívíme také některé školy ve městě s přednáškou na téma drogy a kampaň bude probíhat i v ulicích," říká mluvčí Cyklo-běhu za Českou republiku bez drog a jeden z cyklistů Pavel Mudra.

Takzvaný cyklo-běh, který pořádá občanské sdružení Řekni ne drogám řekni ano životu, slavnostně odstartoval minulý týden v Orlové. Během týdne a půl urazí výprava v průměru 130 kilometrů denně. „Všichni jsou to dobrovolníci. Jedou ve svém volném čase a na tu akci si vzali neplacené volno. Jsme možná taková parta bláznů, která má jeden dobrý účel," uvedl k pelotonu Pavel Mudra.

Cyklisté tak při cestách napříč celou republikou upozorňují na negativa, která jsou s užíváním drog spojená. Tým chce poukázat na zanedbané vzdělání v oblasti drogové prevence a upozornit na drogovou negramotnost u mládeže a dětí. „Mezi cyklisty jsou lidé, jejichž kamarádi už třeba drogám propadli, nebo mají děti, které chtějí před drogami ochránit," informoval Pavel Mudra.

Kolektiv cyklistů v každém navštíveném městě mluví s představiteli radnice o problematice drog a jejím řešení. Po celou dobu maratonu probíhají v ulicích navštívených měst informační kampaně a v naplánovaných městech zastavuje i tým lektorů protidrogového vzdělávání. Ten pro děti a mládež dodává bezplatné přednášky. Akce, nad kterou převzal záštitu Senát Parlamentu ČR, se letos koná podvanácté a skončí v pátek 20. června v Praze.

ČÍSLO DNE: 42,3Z posledního průzkumu Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách kouřilo marihuanu 42,3 procenta dětí ve věkové kategorii 15-16 let. Toto procento řadí Českou republiku na smutné první místo ze všech evropských zemí!U věku do 13 let mělo zkušenost s marihuanou 18,5 procenta dětí.