„Slepičí tour je způsob, jak ukázat, že o zákaz klecových chovů slepic usiluje celá republika. Za kampaní tak stojí konkrétní tváře na konkrétních místech. Vznikne z toho spoustu krásných fotek, kterými politikům ukážeme, že slepicemi doopravdy žije celá ČR,“ doplnila za organizátora v podobě neziskové organizace OBRAZ zástupkyně produkčního týmu tour Jana Menčíková.

„Slepice v klecových chovech zažívají peklo. Nemohou roztáhnout křídla, nemohou se proběhnout. Celý svůj život stráví v drátěné kleci, ze které není úniku. Je potřeba se do toho opřít a zakázat klecové chovy zákonem,“ řekl předseda organizace Marek Voršilka s tím, že by rádi prosadili zákon ještě během letošního roku.

Od kampaně si OBRAZ slibuje zviditelnění tématu klecových chovů nejen u politiků a médií, ale i u té části veřejnosti, která se o tour dozví nebo se do ní zapojí.

SUPERMARKET, ALE TAKÉ BEZDĚZ

Jak to celé bude fungovat? Večer si plyšovou slepici vyzvedne přihlášený dobrovolník a během následujícího dne ji vyfotí u dominanty svého města. Během odpoledne bude jeho úkolem převést ji k dalšímu zájemci v řadě.

„Se slepicí bych se symbolicky vyfotila před některým z prodejních řetězců, supermarketů. Jsme masoví konzumenti, veškeré protestní akce vnímám především jako boj s lhostejností a pokřivenými hodnotami, neznalostí původu potravin, nezájmem nejen o zdraví své, ale i o zdraví celé planety,“ svěřila se vysokoškolská studentka z České Lípy Markéta Červinková.

To pedagog a bývalý starosta České Lípy Zdeněk Pokorný by plyšovou slípku vzal na Bezděz. „Pro trápení slepic kvůli byznysu nemám žádné pochopení. Za války jsem je jako malý kluk choval. Žili jsme v domě na náměstí a v těžké době nám hodně pomohly,“ doplnil Pokorný.

„Samozřejmě bych se vyfotila v naší zoo, protože to je jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v kraji. A také proto, že zoo velice dbá na pohodu zvířat a podmínky, v jakých naši chovaní jedinci žijí,“ odpověděla na otázku mluvčí Zoo Liberec Barbara Tesařová.

SESTAVUJÍ TRASY PRO PLYŠÁKY

Slepičí tour vzbudila obrovský zájem, kapacita dobrovolníků se naplňuje a v těchto dnech probíhá sestavování oficiálních tras pro všech sedm slepic. „Máme přihlášené účastníky například ze Světlé pod Ještědem, Jablonce nad Nisou, České Lípy, Turnova, Harrachova, ale samozřejmě i z Liberce a dalších měst. Celkem je z Libereckého kraje zatím jenom 12 účastníků, nepatří mezi nejobsazenější kraje,“ svěřila se Menčíková.