Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojují za gymnázium v Lípě

Česká Lípa - Zrušení třídy osmiletého studia v rámci optimalizace může ohrozit další existenci gymnázia v České Lípě. Pomoci má petice

21.5.2011 9
SDÍLEJ:

Gymnázium Česká Lípa.Foto: www.gym-cl.cz

Zachraňme gymnázium v České Lípě,“ vyzývají veřejnost studenti a pedagogové českolipského gymnázia. V něm by měla být v rámci optimalizace sítě středních škol v Libereckém kraji zrušená jedna třída osmiletého studia. Škola by postupně přišla o 240 žáků, což ohrozí její ekonomickou stabilitu a zároveň znamená propouštění.

Na podporu zachování třídy osmiletého studia vznikla petice. Tu aktivisté chtějí předat krajským zastupitelům, kteří budou o optimalizaci rozhodovat 31. května.

„Navzdory slibům náměstka pro školství Radka Cikla, že k optimalizaci se budou v červnu vést jednání, tak na počátku května pracovní skupina rozhodla o opatřeních, jež předloží zastupitelům ke schválení. Datum jejich jednání – 31. května – považujeme za účelové, protože v ten den se na středních školách konají písemné státní maturity,“ řekla za petiční výbor zástupkyně ředitele českolipského gymnázia Helena Paszeková.

„Jestliže byl zájem udržet gymnázium v Mimoni, tak se muselo přistoupit k opatřením jinde,“ reagoval krajský radní pro školství Radek Cikl. „Zrušení třídy osmiletého studia doporučila jak pracovní skupina složená ze zástupců napříč politickým spektrem, tak i školský výbor. V žádném případě by ale nemělo gymnázium oslabit natolik, aby mělo méně než 480 studentů,“ doplnil Cikl.

Českolipské gymnázium nemá problém s počtem studentů, naplněné je na 88,5 procent. Loni tu studovalo 529 žáků, letos 532. „Podle přijímacího řízení by mělo v září 2011 na čtyřleté studium nastoupí třicet a na osmileté studium dokonce 58 žáků. Budeme mít tak 541 žáků, což je 90 procent kapacity školy,“ upřesnil ředitel gymnázia Stanislav May.

„Pokles kapacity znamená likvidaci gymnázia. Snížením financí a počtu zaměstnanců nebude možné zajistit provoz areálu školy a ani stravování.“ Stanislav May

Pokud projde navržené opatření, postupně klesne počet tříd ze 20 na 12 a škola přijde o 240 studentů. To se projeví v objemu přijatých financí na provoz. Letos hospodaří s částkou necelých 3,5 milionů korun, příští rok pak se 3 miliony. Konec osmileté třídy pro ně znamená přijít o další 2/5 příjmů.
Na účet gymnázia by tak mohlo dorazit jen 1,8 milionu korun. Ale jen za rok vydá škola za energie více jak 1,5 milionu korun.

Na vše ostatní, jako je například nákup učebnic, pomůcek nebo zabezpečení areálu, by škole zůstalo jen 300 tisíc. Jsou tu i personální důsledky. Postupně by muselo odejít 17 pedagogů a dalších pět zaměstnanců. „Snížení kapacity postupně o osm tříd znamená ekonomickou likvidaci gymnázia. S minimem financí a nedostatkem zaměstnanců bychom nezajistili provoz areálu školy nebo stravování,“ zdůraznil May.

„Optimalizace přinese zvýšené náklady a postupnou likvidaci gymnaziálního vzdělávání namísto úspor. S návrhem na zrušení osmileté třídy proto nesouhlasíme a navrhujeme ponechat v plném rozsahu pouze gymnáziua v České Lípě a Mimoni,“ doplnila Paszeková.

Podpořit zachování gymnázia má petice. Ta je dostupná na webových stránkách školy www.gym-cl.cz, šíří se rovněž prostřednictvím sociální sítě. Petice se dostala i k představitelům dvanácti obcí sdružených ve Svazku obcí Peklo.

„V zájmu našich dětí bychom měli petici podpořit. Gymnázium v České Lípě je tradiční škola s vysokou úrovní vzdělávání. Jsme regionem s nejnižším počtem vysokoškoláků v kraji, nemůžeme si dovolit o něj přijít,“ apeluje předseda Svazku obcí Peklo Lubomír Michálek.

Nouzové řešení, v případě zrušení třídy osmiletého studia vidí škola v tom, že kraj povolí zřízení jedné třídy čtyřletého studia. „Dvě čtyřleté a jedna osmiletá třída by pomohly udržet ekonomickou efektivitu školy,“ dodal May.

Stejný záměr má podle Radka Cikla i krajský úřad. „Až dojde poslední osmiletý ročník do kvinty, plánujme otevřít jednu třídu čtyřletého studia,“ nastínil budoucnost Cikl.

Autor: Radmila Pokorná

21.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
FC Démoni Česká Lípa. Kádr pro sezonu 2017/2018.

Démoni hostí Helas. K vidění bude i pohár světových šampionů!

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Sochu srnce v Lípě zbavili graffiti

Česká Lípa – Restaurátoři dokončili náročnou renovaci modernistického památníku Hermanna Lönse v českolipském městském parku.

Areál českolipské nemocnice obsadili dělníci s bagry

Česká Lípa – Výstavba nových parkovacích míst je v plném proudu.

Disciplinární komise OFS Česká Lípa potrestala sedm hráčů. Všechny nepodmíněně

Česká Lípa – Sedm nepodmíněných trestů od jednoho do čtyř soutěžních utkáních a dvě finanční pokuty. Takové resumé vynesla Disciplinární komise Okresního fotbalového svazu na svém zasedání ze dne 19. října.

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Šestice předních českých modelek přijela do Nového Boru podpořit charitativní show modelingové agentury Reas Agency.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení