Stovky policistů, dvě názorově opačné skupiny demonstrantů. Téměř policejní manévry zažije v sobotu Nový Bor a po něm i Rumburk a Varnsdorf. Napětí je ve městech cítit, policisté se snaží udělat maximum pro to, aby nedošlo ke škodám na majetku ani na lidském zdraví.

JSME NA MÍSTĚ - 10:04: Policisté už od dopoledních hodin kontrolují všechna vozidla přijíždějící do města. Náměstí v Novém Boru je vyklizené a obehnané páskou, motoristé mohou parkovat v přilehlých ulicích. Nad městem už proletěl policejní vrtulník. Život v Novém Boru ale zatím běží jako každou jinou sobotu.

„Na veřejný pořádek budou v sobotu v Novém Boru dohlížet stovky policistů z pořádkových jednotek z různých krajů, dále pak policisté z pořádkové a dopravní služby, služby kriminální policie a vyšetřování, služební kynologové. Dění na sobotním shromáždění bude rovněž monitorovat policejní vrtulník, pro případ potřeby je připraven i vodní stříkač. Připraveni jsou i policisté z antikonfliktního týmu, kteří i v pátek distribuovali občanům Novoborska informační letáky a sdělovali jim další informace k připravovanému shromáždění,“ popsala tisková mluvčí policie Libereckého kraje Vlasta Suchánková.

Zpřísněny budou kontroly vozidel na příjezdových komunikacích do Nového Boru a rovněž budou probíhat i kontroly na bývalých hraničních přechodech. Kontroly policisté zaměří na hledané osoby a na pátrání po odcizených věcech. Němečtí policisté budou rovněž ve společných hlídkách s policisty přímo v Novém Boru.

Obviňují okolí

Z webových stránek Dělnické strany sociální spravedlnosti se dovídáme, že jejich akci přijede podpořit i bývalý sportovec a olympijský vítěz ve vzpírání Ota Zaremba. Na webu ale najdeme i článek s názvem Policie straší Nový Bor. Podle autorů probíhají demonstrace DSSS v poklidu, jen je narušují cizí elementy, ať už jednotlivci nebo celé skupiny.

Členové DSSS cítí jako křivdu, že policisté rozdávají letáky, v nichž doporučují přeparkovat automobily z trasy pochodu a odstranit volně stojící předměty.
„V Krupce proběhl pochod DSSS bez jakýchkoli problémů a policisté museli zasáhnout pouze proti skupině výtržníků, které vedl jakýsi pan Brož. Ten Brož, který nyní svolává do Nového Boru další shromáždění, kde chce provokovat slušné lidi. Je podivné, že Policie ČR nevaruje na základě zkušeností spíše před tímto individuem a před jím svolanou provokací,“ citujeme z webu.

Další demonstrace

Iniciativa Nenávist není řešení svolala shromáždění na sobotu 10. září do Nového Boru Severní ulice od 12 hodin. „V Novém Boru a Rumburku budeme bránit chudé a uklidňovat situaci,“ píší na svém facebookovém profilu. Na tuto akci se chystá několik kněží a farářů.

!Dění v Novém Boru budeme na webu Deníku sledoval od 12.00 on-line!