„Je to pro nás tradiční událost, jež i v mrazivém únoru rozehřeje návštěvníky, kteří snadno zapomenou, že nejsou v ulicích Ria nebo na jeho Copacabaně,“ řekl s nadsázkou starosta Jaromír Dvořák. Zmínil také skutečnost, že v minulosti z Novoborska odcházeli obchodníci se sklem do Jižní Ameriky, včetně Brazílie, kam se navíc vystěhovala řada rodin také z jiných částí Českolipska.

Rodičům Blance Botíkové a Janu Seidlovi z Mimoně se v sobotu 26. ledna v 11:23 hodin narodila dcera Tereza Botíková. Měřila 47 cm a vážila 3,10 kg.
OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 5. týdne 2019

„Oslavy jsou připomínkou tradic, vzájemného propojení, kořenů,“ podotkl Dvořák. Smyslem veselí je poukázat také na společné kořeny karnevalu a masopustu, jimiž je loučení se se starým rokem a vítání nového a rovněž radost vyjadřovaná hudbou, jídlem a divokými rytmy. „Těšit se můžete na bubeníky Miloše Vacíka Tam Tam Batucadu spolu s brazilskými tanečnicemi, na fotografické výstavy, film, pestrobarevné kostýmy, masopustní dobroty a speciality brazilské kuchyně,“ sdělila organizátorka programu Ilona Rejholcová ze společnosti Kultura Nový Bor.

Dvoudenní mumraj zahájí v kině páteční vernisáž výstavy fotografií geologa Ondřeje Prosického „Tropickou přírodou“ a Filipa Vonky „Brazílie“. Spisovatel Pavel Šembera zase představí svou novou knihu Obchodníkem po Latinské Americe. „Letošním hudebním hostem bude brazilský rodák Devanil dos Santos, který si zahraje spolu s bubeníky Tam Tam Batucadou, a chybět nebude ani brazilská tanečnice Viviane,“ doporučila Rejholcová.

Ilustrační foto.
Sněžení brzdilo řidiče, vítr zastavil lanovku

Diváci budou moci sledovat dokumentární film Batalives: Baťovské životy. Hrdinou snímku je mladík z brazilského města Bataypora, který se zamiloval do České republiky a chce se sem odstěhovat, pochopit naši kulturu, vidět sníh a líbat se s blondýnkami.

Labužníci si užijí ochutnávku brazilských specialit, například pravé brazilské kávy, Ballantines whiskey s příměsí kůry z brazilských limetek, míchaný nápoj Caipirinha, povzbuzující čaj Yerba maté s kůrou stromu Muira Puama, sýrové bochánky Pao di queijo či kukuřičný zákusek Bolo di milho podle rozeného Brazilce a zdejšího sklářského výtvarníka Ricarda Hoineffa.

Rozhledna Hlavatice.
Knižních titulů o regionu se urodilo mnoho. Jejich autoři u čtenářů bodují

Oslavy završí karnevalový průvod městem, který vyjde od kina do centra v sobotu odpoledne. „Masopustní průvod a doprovodný program v podobě recesistických závodů na lyžích a vystoupení mažoretek či kejklířů na náměstí Míru bývá tradičně nejoblíbenější částí novoborského masopustu,“ uvedla Petra Matěchová, vedoucí turistického informačního centra.

Jak doporučila, mimo hudby a tance mohou lidé na náměstí sledovat i zábavné závody na historických lyžích, které pořádá oddíl SKI Polevsko. U lyžařů se hodnotí nejen rychlost, ale i styl a švihácký ohoz. „Požitkáři si určitě nenechají ujít některou z masopustních a zabijačkových dobrot, které provoní náměstí,“ řekla Matěchová. Účast přislíbila i brazilská restaurace Ambix bar.

Jitka Volfová.
Starostka České Lípy bude pořádat besedy s občany