Často musely bojovat s předsudky ve svých rodinách i proti učitelům, na začátku trénovaly v nelehkých podmínkách a nakonec se vypracovaly tak, že ve své zemi vyčerpaly seznam soupeřů. Teď je chtějí hledat v Čechách. Tým elitních volejbalistek z mongolského Ulánbátaru a okolí míří do Nového Boru na soustředění.

„Pro naše děvčata je to splnění jejich životního snu a odměnou za vytrvalost. Věřte, že jejich cesta nebyla lehká. Byli bychom moc šťastní, kdybyste do haly zavítali je poznat a podpořit v jejich snažení," prosí jejich trenérka Isabella Havlová. Konzulka českého velvyslanectví v Mongolsku, která původně pochází z Nového Boru. Její svěřenkyně najdou od 21. března do 5. dubna zázemí v ubytovně novoborské základní školy U Lesa, trénovat potom budou společně s děvčaty volejbalového kroužku Radima Mitisky.

Těší se do ZOO, na hrad a do bazénu

Vrcholem soustředění bude podle slov Havlové volejbalový turnaj s oddíly krajských přeborů Libereckého kraje, který se uskuteční v neděli 29. března ve sportovní hale TJ Jiskra Nový Bor. Slečny z Mongolska, jak zdůraznila Havlová, ale nemíří do Čech pouze kvůli sportu.

Protože pro některé jde vůbec o první cestu do zahraničí, chtějí především objevovat krásy cizí země. „Těší se na návštěvu pražské ZOO, Orloje, Karlova mostu a dalších pamětihodností. Navštívíme sklářskou školu v Novém Boru, skalní hrad ve Sloupu, Ještěd a vylezeme na Klíč," jmenuje trenérka. „Kromě volejbalu budeme chodit plavat, v Ulánbátaru totiž není žádný otevřený veřejný bazén," vysvětluje.

Konzulku velvyslanectví České republiky Isabellu Havlovou a jejího manžela z New Yorku přivedlo do Mongolska před třinácti lety civilní zaměstnání. Protože byli oba aktivními hráči volejbalu, neváhali a zapojili se do místní volejbalové soutěže. Více než na protihráče ale naráželi na jazykovou bariéru, ostražitost a nedůvěru. „Záhy jsme zjistili, že na další tři dlouhá léta máme chuť a odhodlání vychovat úplně novou a lepší generaci volejbalistů a volejbalistek, než se kterými jsme se potkávali na kurtech při vzájemných zápasech," vzpomíná Havlová.

Jejich první zima v Mongolsku byla poté ve znamení hledání vhodné tělocvičny, hráčů a shánění vybavení. Oba od začátku věřili, že pokud se najdou děti, které volejbal okouzlí, dokáží s nimi zázraky. „Zjistili jsme, že mnohem větší zájem o volejbal mají děvčata než chlapci, kteří jsou spíš fascinováni americkou NBA a tak hrají hlavně basketbal. Předloni v květnu bylo poté rozhodnuto, že se volejbalový klub Elite bude věnovat starším žákyním," říká Havlová. Klubem prošlo více než 40 hráček, ty nejlepší zamíří do Boru.