Hnijící pojezdové plochy, nerovnosti i velké propadlé otvory, které hrozí vážným poraněním. Stav novoborského skateparku na autobusovém nádraží v Novém Boru je doslova katastrofální. Místní radnice jej proto před pár dny nechala zavřít.

Jednala tak hlavně na doporučení odborných techniků, kteří park zkontrolovali a označili za nebezpečný. „Nedoporučujeme jej dále provozovat," zní závěrečné stanovisko inspekce. Ta kromě vnitřního vybavení areálu napadla i nestabilní oplocení z pletiva.Uvažují o demolici

Zpráva o uzavření parku vyvolala v Novém Boru řadu diskusí. Většina lidí si ale přeje, aby byl park znovu v provozu. „Opravit, zprovoznit, aby mladí lidé měli kde trávit volný čas. Je to lepší, než aby se někde poflakovali nebo museli jezdit po novoborských ulicích," hlásí jeden z komentářů na sociální síti Facebook od Michala K.

Že je potřeba jednat dříve, než park úplně zchátrá, místní radnice moc dobře ví. Jenže pouštět se do dalších oprav za desítky tisíc, které v minulosti pomohly vždy jen krátkodobě, to také nevěstí nic dobrého. „Jsou tam určitá bezpečnostní rizika. My nyní potřebujeme vědět, za jakých podmínek je možné park dále používat, nebo jestli je na zbourání. Ta možnost tu bohužel také existuje," přiznává starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

V případě, že by město park nadobro srovnalo se zemí, nabízí se podle Dvořáka využití prostoru novoborského cyklistického areálu.

Sliby chyby

Skatepark stojí v Novém Boru od léta 2008. Během této doby byl zavřený už několikrát a většinou také ze stejných důvodů. Dřevěné prvky, po kterých se na skateboardech, speciálně upravených kolech i kolečkových bruslích prohánějí mladí lidé, totiž nic nechrání.

Jedna věc je běžné opotřebení, na druhé zase nikdy nerealizované a přitom plánované zastřešení parku. „V budoucnu počítáme s tím, že bude park zastřešený," sliboval v roce 2008 tehdejší starosta Boru Jindřich Mareš. Fakt, že projekt počítal se střechou, potvrdil včera i Zdeněk Kotyza, majitel firmy Park pilot, která park v Boru vyrobila. „Přesně vím, jak to tam teď vypadá a upřímně mě to moc mrzí," říká. Jak se zdá, Nový Bor před pár lety nešetřil jen na střeše, ale i dalším vybavení. „Nabízeli jsme tehdy dvě varianty. Vybrali si tu s větším parkem, ale levnějším povrchem s tím, že do roka postaví střechu," vzpomíná Kotyza.

V realitu se plány ale nikdy neproměnily a park za milion 200 tisíc korun v dalších letech dál polykal peníze. Jen šest desítek tisíc radnice například utratila za speciální nátěr, který měl prvky lépe chránit před nepříznivým počasím. „To nepomůže. S tím máme své zkušenosti. Barva se do půl roku sloupne a mechanickému poškození to stejně nezabrání," tvrdí Kotyza.

Podle inspekční zprávy existují dvě varianty, jak by Bor mohl situaci řešit. První je opravit všechny plochy a vyměnit je. To znamená namísto březových překližek použít voděodolné. Dále vyměnit prohnilé trámy a pořídit nové oplocení.

Druhou možností je park zcela zlikvidovat a postavit nový, který bude splňovat bezpečnostní normy. K jakému řešení se radnice přikloní, mají v příštích týdnech projednat novoborští radní na pravidelných zasedáních.