V ulicích ještě byly tanky a transportéry po srpnové okupaci, když v září roku 1968 odstartoval z Nového Boru první etapový závod Tour de Bohemia. Padesát let od této události si už neexistující závod ve městě připomenou velkolepou slavností v pátek a sobotu 24. a 25. srpna. Její součástí budou rozličné cyklistické závody a kola prý nemusí nechávat doma ani veřejnost.

„Závod Tour de Bohemia byl jedním z nejvýznamnějších sportovních podniků nejen na severu Čech, ale vysoký kredit měl v celé Evropě. Série akcí na oslavu legendárního závodu proběhne v pátek v městském kině a v sobotu na náměstí Míru,“ uvádí mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná.

S ohledem na cyklistické závody, které budou součástí programu a odehrají se v širším centru Nového Boru, musí řidiči počítat s dopravním omezením. Naplánované závody a vyjížďky se pojedou za plného provozu, proto pořadatelé žádají řidiče, aby svoji jízdu přizpůsobili vyššímu počtu cyklistů v ulicích města a jeho okolí a respektovali pokyny městské policie, která bude hlavní pelotony doprovázet. Z některých ulic v centru musí navíc zmizet auta úplně. Město bude informovat majitele pomocí značení i letáků.

Dvoudenní program zahájí v pátek od 17:15 cyklistický závod pro děti do 6 let. Od šesti večer se na start Velké ceny Kolokrámu postaví současná česká vrcholová cyklistická špička. Projedou také centrem Boru. „Závod je zařazený do prestižní kriterijní série Giant liga 2018. Jedná se o silniční kritérium s technickou tratí, která povede okolními ulicemi,“ popisuje za pořadatele Leoš Bogar.

Od sedmi večer bude ve foyer kina výstava historických předmětů za účasti českých cyklistických legend. Sobotu zahájí opět dětský závod. „Vedle toho se představí sportovní legendy a účastníci všech ročníků Tour de Bohemia, proběhne jejich autogramiáda a vydají se na spanilou jízdu okolo náměstí,“ doplňuje pořadatel Jiří Rejholec.

Ve 14 hodin pak startuje legendární DAAK Tour, na kterou vyrazí hlavně ostřílení cyklisté. Jedná se totiž o tvrdý závod na osmdesát kilometrů. Pro širokou veřejnost je připravená o něco příjemnější trasa původní Tour de Bohemia o délce 25 kilometrů. Na vyhlídkovou jízdu okolím Boru peloton vyrazí ve 14:30.

HISTORIE ZÁVODU

„Prémiový ročník Tour de Bohemia odstartoval v září 1968 navzdory tomu, že v ulicích byly ještě tanky a transportéry po srpnové okupaci. Poté se až do roku 1996 jezdilo vždy v prvním červencovém týdnu. Unikum Bohemie bylo v tom, že start i cíl jednotlivých etap byl vždy na jednom místě, v Novém Boru,“ připomíná historii Stanislav Valdman, který byl ředitelem posledních pěti ročníků Tour de Bohemia.

Ta byla závodem Světového poháru kategorie B, kam se pro cyklisty rozhodně nebylo snadné probojovat. „Proto se na ni sjížděly jen špičky domácí i zahraniční cyklistiky. Průběh závodů denně přenášela televize, plnil domácí i světový tisk,“ dodává Valdman. Naposledy se závod jel v roce 1996, pak pro nedostatek financí zanikl. Podle starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka se ale nesmazatelně vepsal do srdcí občanů. „50. výročí je tak ideální, jak si připomenout a oslavit tuto velkolepou sportovní akci,“ říká.