Velká průmyslová zóna vyroste v nejbližších letech v Novém Boru.
Desítky tisíc metrů čtverečných pozemků na okraji města určených pro průmysl jsou už vyznačené v územním plánu a pro výstavbu výrobních hal s nimi město počítá.
„Tyto pozemky nejsou v majetku města. Převážnou většinu z nich vlastní soukromí majitelé a město s nimi už začalo vyjednávat o případném prodeji,“ informovala starostka města Stanislava Silná. „Město by nemělo pozemky kupovat přímo, ale mělo by se stát spíše prostředníkem mezi současnými majiteli a investory, kteří o ně projeví zájem,“ dodává starostka.
Jednání zahájilo město už i s možnými investory a agenturami, které investory pro podobné průmyslové zóny jako plánují v Novém Boru hledají.
„Jednali jsme už také s agenturou Czechinvest, která v novoborské průmyslové zóně vidí velký potenciál,“ sdělil místostarosta města Jindřich Mareš.

Stejně jako stát by se podle odborníků neměl ubírat jen jedním směrem výroby a orientovat se v převážně většině na automobilový průmysl, ani město Nový Bor se podle slov starostky nemůže orientovat pouze na sklo. „Při jednáních budeme klást velký důraz na různorodost firem, které budou chtít v našem městě podnikat,“ říká starostka.
To přinese samozřejmě tak vysoké nároky na rekvalifikace pracovníků. „V nedávné době jsme zahájili jednání i tímto směrem. Většinu financí na rekvalifikace budoucích zaměstnanců získáme z evropských a státních dotací. O zbytek nákladů se podělí investoři i město,“ ubezpečuje starostka.
„V souladu se strategickým plánem města probíráme ruku v ruce s průmyslovou zónou i bytovou otázku. Jedná se především o plánovanou výstavbu rodinných domů v Arnultovicích, ale i výstavbu bytových domů přímo v Novém Boru,“ doplňuje slova starostky tajemník Městského úřadu Antonín Metál.

Další zprávy z regionu najdete zde