Bezdomovci rozjitřili emoce v Novém Boru. Shromažďují se v centru města u soukromého obchodního domu v ulici T. G. Masaryka. Jeho majitel stav neřeší. Ani na výtky nijak nereaguje. Obyvatelé proto sepisují petici a obracejí se na obchody, které soukromníkovi platí nájem. Nejvíce jim vadí neúnosný nepořádek, zápach, ale i strach z nákazy a nemocí.

„U vchodu do potravin se válí bezdomovci, páchne to tam jak na veřejných záchodech. Nakupovat tam chodím jen nevyhnutelně,“ uvedla na sociální síti Marcela Tahalová. Jiní diskutující zase upozorňují na fakt, že jeden z bezdomovců má mít údajně žloutenku. Někteří lidé se obracejí o pomoc také na krajskou hygienu. Jiní podepisují petici.

NEMAJÍ ŽÁDNÉ PÁKY

„Objekt patří soukromému majiteli, kterého delší dobu opakovaně vyzýváme k jednání s tím, aby prostřednictvím svého správce zajistil úklid prostoru. Bohužel neúspěšně,“ říká vedoucí odboru správy majetku Jitka Capouchová. Podle úředníků radnice město nemá žádné páky.

„Jsou to známé osoby, které nerespektují jakékoli řešení, na místo se vrací, nedělají si nic z případné pokuty,“ říká velitel městské policie v Novém Boru Jiří Zemanec. Podle stávající legislativy však městská policie kromě častějších kontrol o moc více dělat nemůže. „Nelze přijímat opatření mimo hranice zákona a někoho vyhazovat nebo dokonce kriminalizovat proto, že někde jen sedí a obtěžuje okolí zápachem,“ zdůrazňuje Zemanec.

Všichni se shodují, že skupina novoborských bezdomovců v podstatě nemá důvod prostor nákupního střediska opustit a změnit svoji životní situaci. Mají tam ze strany veřejnosti zajištěný příjem i péči. „Nemusí ani žebrat a lidé jim dávají sami peníze, nebo jim zaplatí dvacet korun za odnesení nákupu. Registrujeme i případy, kdy je zvou do cukrárny na dort a perou jim prádlo,“ popisuje stav starosta města Jaromír Dvořák s tím, že chápe tyto snahy bezdomovcům pomoci. „Zároveň pak ale přicházejí vniveč aktivity ze strany města,“ dodává starosta Dvořák.