Říká se jim bouřkové kuličky. Ne proto, že by přitahovaly bouře, ale proto, že se nacházely po bouřkách, kdy voda odplavila zeminu a lidé je nalézali na polích. Některé lokality byly chudší, na jiných se kuličky daly nabírat do nůší. První kuličky se našly v oblasti Horní Libchavy a Manušic u České Lípy.

Kuličky najdete na Českolipsku, Rakovnicku, ale i v Utahu v USA. „Jsou to železité kuličky,“ upřesnil původ geolog Tomáš Malý z českolipského muzea a dodává: „Obsahují hlavně minerály železa – limonit, goethit, sem tam hematit.“ Železité minerály tvoří pouze slupku kuliček. U rozměrově malých kamenů je síla slupky kolem čtyř milimetrů, u větších nálezů z Rakovnicka je pak tloušťka kolem dvou centimetrů.

Proč jsou tyto útvary tolik unikátní? Jak na Marsu, tak na Zemi vznikaly tyto kulovité útvary v hornině, a to pohybem vod bohatých na železo. Dnes se tato skutečnost všeobecně přijímá, ale v roce 2004, kdy byly konkrece objeveny na Marsu, to dokazovalo, že na této planetě musela před stovkami milionů let být voda v kapalném stavu. Objev byl učiněn sondami Opportunity a Spirit.

V roce objevu těchto konkrecí na Marsu, začaly kuličky zajímat i NASA. Českou republiku navštívili geologové z USA a v přípravách byl českoamerický projekt, který měl objasnit vznik těchto železitých konkrecí. Po čase ovšem NASA záměr zkoumat české bouřkové kuličky zamítla poté, co sondy učinily řízený náraz do povrchu rudé planty.

Náraz se povedl na jedničku a uvolnil horninu, zpod které se vyvalila vodní pára. Čidla na sondě pak regulérně zaznamenala vodu. Kuličky byly první opravdový důkaz, že na Marsu kdysi byla voda v kapalném stavu. O systému vzniku konkrecí se dá spekulovat. Jak podotýká geolog Tomáš Malý: „Česká křídová tabule je opuka nebo pískovec, ale co bylo spouštěčem vzniku, to nikdo neví. Možná tehdejší sopečná činnost.“

Jedna z mnoha teorií mluví o nasycených železitých roztocích, které se kumulovaly kolem krystalizačního jádra. Jeden roztok byl zásaditý, druhý kyselý a kolem sebe cirkulovaly. Bohužel chybí laboratorní zkoušky, takže nelze různé z teorií odzkoušet, případně konkrece vyrobit uměle.

„Vytvářely se především v pískovci. Na Českolipsku jsou sekundární naleziště, ale nachází se někdy na některých místech zarostlé v pískovci,“ prozradil Malý. Po rozříznutí se na vás vysype písek, který je sypký, někdy je lehce stmelený jílovitými minerály. Přesto je to stále jen obyčejný písek.

Indiáni z amerického Utahu tyto bouřkové kuličky používali jako léčebné kameny ke hrám, ale také při různých rituálech a šamanských obřadech. Kameny z Ameriky jsou k mání i na internetu. Dokonce je nabízejí i české internetové obchody. Prodávají se pod názvem Moqui Marbles.

Zájemci se na těchto obchodních serverech dozví, že kameny jsou: nabité pozitivní energií, propůjčí vám štěstí, spokojenost a obdaří vás nadpozemskou energií.

Další díly seriálu najdete v pravém sloupci

Budou vás přesvědčovat, že tyto americké kameny jsou k mání už jen v Grand Staircase Escalante ve státem chráněném území, a tak ubývají. Pokud po nich toužíte, pak se jděte podívat mezi nejlepší lokality, mezi které patřila naleziště u Slunečné, Kamenického Šenova nebo Obroku u Dubé.

Najdete je tam i nyní, mimo jiné je najdete i v Českém ráji a lokalit na Českolipsku je daleko více. Mimochodem cena za tyto kuličky na internetu se pohybuje od sto devadesáti do osmi set korun za kus.

Příště: Jestřebí – Jsou ze země slyšet zvony?

Autor: Tomáš Mařas