Na náměstí stojí i jedinečné Sklářské muzeum, které je nyní vzhledem k vládním opatřením zavřené, stejně jako mnohé restaurace. Pivovar Bon v jednom z domů sklářského vynálezce Bedřicha Egermanna prodává své občerstvení jen přes okénko. Kopec Klíč (760 m), který se vypíná nad městem zůstává v mlze.

Nový Bor leží 360 m n.m. a jeho osud byl již od konce 17. století spojen se sklářským průmyslem. Vzniku sklářské výroby a dalšímu vývoji napomohla výhodně zvolená poloha při císařské silnici Praha – Rumburk – Žitava (rok 1753) a zhruba o sto let později i železnice (rok 1869). Město je položené do zalesněné, kopcovité krajiny podhůří Lužických hor, takže poskytuje mnoho možností k celoroční turistice.

Nový Bor v únoru roku 2021.
Život v Novém Boru? Krásná příroda, dobrá občanská vybavenost, ukázala anketa

Hlavní architektonickou památkou je chrám Nanebevzetí Panny Marie z 18. století se vzácnými rokokovými varhanami, přenesenými sem z pražského kostela sv. Karla Boromejského. Vyhlášená je i zdejší a starobylá Vyšší odborná škola sklářská.

Sklářství se nadále promítá i do současností Nového Boru a jeho okolí. Návštěvníci i teď za nouzového stavu mohou nahlédnout na práci sklářů například v studiu Novotný Glass na hlavní městské tepně, ulici T. G. Masaryka, zde také turisté najdou v hrázděném domě i Turistické informační středisko. Největším sklářským podnikem je firma Crystalex CZ.